Adana’da Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

2019 verilerine göre Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehridir. Adana’da 5’i merkez ilçe olmak üzere toplam 15 ilçe bulunmaktadır. Adana’ya girdiğiniz andan itibaren mis gibi portakal çiçeklerinin kokusunu çekersiniz içinize. Çarpıcı güzellikteki Seyhan Gölü, boylu boyunca uzanan pamuk tarlaları, birbiriyle yarışan yöresel lezzetler kendine hayran bırakıyor. Yılın büyük bir bölümü havası güneşlidir.

Birbiriyle kesişen büyük caddeleri, caddelerdeki mis gibi kokan turunç ağaçları, tarihi zenginlikleri ve sıcak insanı ile turist çeken şehirlerimizden biri.

Adana’da Yapılacak Aktiviteler

Su Altı Sporları: Eğer hareketli ve eğlenceli bir tatil arıyorsanız Adana’da kano ve rafting, rüzgar sörfü olta balıkçılığı ve su altı dalışları yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Göksu Deresi, Seyhan Baraj Gölü, Yumurtalık, Karataş su sporları için en iyi seçenekler.

Atlı Doğa Gezisi: Pozantı ilçesindeki gezi güzergâhında doğanın güzellikleri içinde kaybolabilirsiniz. Daha önce yaşamadığınız bir deneyimi Adana’da yaşayabilirsiniz.

Yayla Gezisi: Adana bir de sıcağı ile meşhurdur. Hal böyle olunca Adana halkı sıcaklardan kaçmak için çözümü yaylalara kaçmakta bulmuşlardır. Göz alabildiğine uzanan yeşili ile Aladağ Meydan Yaylası, Karaisalı Kızıldağ Yaylası, Tufanbeyli Obruk Yaylası bunlardan yalnızca birkaçı.

Adana’da Gezilecek Yerler

Taşköprü: Adana denilince akla ilk gelen tarihi yerlerden biridir Taşköprü. Kent merkezinde bulunan köprü, Seyhan ve Yüreğir yakalarını birleştirir. Adeta Adana’nın simgesi haline gelmiştir. 310 metre uzunluğundaki köprü Romalılar dönemine aittir. Köprünün yapımının yaklaşık 7-8 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. 21 gözlü olarak inşa edilen Taşköprü, şuan 14 gözlü olarak hizmet vermektedir. Dünyada hala kullanılan en eski köprüdür.

Sabancı Merkez Camii: 1998 yılında hizmete açılan cami Adana’nın Reşatbey semtinde izmir escort yer almaktadır. Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biri olan Sabancı Camisi bahçesi ile birlikte 28.500 kişiye ibadet etme imkânı sağlamaktadır.  Üzerindeki en büyük tek kubbe Allah’ın tek olduğunu etrafındaki beş küçük kubbede İslam’ın beş şartını temsil etiği söylenmektedir. Yakınındaki Merkez Park ile ahenk içerisinde olan bu mimari harikasını görmeden gitmeyin.

Merkez Park: Yalnızca Adana’nın değil, Türkiye’nin de en büyük parkı olduğu söylenmektedir. Açık bir alanda yüzlerce ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Sabancı Camii ile bütünleşmiş, Seyhan Nehri’nin serinliğini hissettiğiniz bu kocaman parkta huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Adana Sinema Müzesi: Müze, 2011 yılında Seyhan ilçesinde eski bir Adana evinde kurulmuştur. Sinemada emeği geçmiş Adanalı oyuncuların balmumu heykelleri, resim ve afişlerinin olduğu müzede bir de kütüphane bulunmaktadır. Yılmaz Güney, Orhan Kemal, Şener Şen, Ali Şen günümüz oyuncularından Kıvanç Tatlıtuğ buradaki tanınmış kişilerden yalnızca birkaçı.

Ulu Camii: 16. Yüzyıldan günümüze uzanan cami Ramazanoğulları Beyliği’nin başyapıtıdır. Şehrin en önemli tarihi yapıtlarından biridir. Adana’nın ilk valisi Ziya Paşa’nın mezarını da burada görebilir, külliyesinde bir çay molası verebilirsiniz.

Adana’da Neler Yenir?

Adana’nın tarihi güzelliklerinin yanı sıra mutfağı da oldukça zengindir. Hatta bu şehri ziyaret edecek olanların motivasyonlarından biri bile olabilir. Adana demişken Adana kebabı başta olmak üzere şalgam suyu, acılı ezmeler, çiğ köfte, ciğer, içli köfte, humus, şırdan, mumbar dolması, bicibici ve daha fazlası aklımıza geliyor.

Ciğerci Memet Usta: Adana’ya geldiğinizde sadece sipariş ettiğiniz yemeği yemiyorsunuz, yemekten önce gelen mezelerle sofra adeta donatılıyor. Her saat taptaze ciğer bulabileceğiniz, Adana kebabın lezzetine doyamayacağınız bir mekân. Uğramadan dönmeyin.

Kazım Büfe: Sosyal medyada ününe ün katan Kazım Büfe’ye uğrayıp tostunu yemeden, muzlu sütünü içmeden dönmek olmaz. Yengen tost ve muzlu süt büfeye gelenlerin favorilerinden. Günün her saati kalabalık, lezzetli ve uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız, bir de serinlemek isterseniz çok iyi gelecektir.

İştah Kebap: Adana’da Yağ Camii yanında bulunan işletme Adana Kebap’ın hakkını veriyor. Yiyebileceğiniz en güzel kebap diyebiliriz. Fiyatları uygun, salaş ve orta düzey mekân. Yalnızca adana kebap ve şalgam için bile gelinir.

Şırdancı Bedo: Adana’nın sadece kebabı değil, sakatatı da meşhur. Şehrin merkezine yakın düzgün ve kaliteli bir mekân arıyorsanız, bir de meşhur sakatat şırdanı tatmak istiyorsanız Şırdancı Bedo’ya kesinlikle uğramalısınız. Şırdan ve mumbar genelde içki sonrası tüketildiği için akşamları açılıyor ve neredeyse adım atacak yer bulamıyorsunuz.

Meşhur Bicici Abuzer Kadayıf: Bici bici Adana’nın en meşhur tatlısıdır. Sıcak yaz aylarında serinlemek için yenilecek en güzel ve hafif tatlıdır. Nişastadan yapılan muhallebiye buz rendelenerek hazırlanır. En son pudra şekeri ve özel bici bici şerbeti eklenerek servis edilir. Bicici Abuzer Kadayıf, Faruk Usta, Cengiz’in yeri deneyebileceğiniz en meşhur mekânlardır.

Adana’da gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler, yenilecek yemekler saymakla bitmez. Ama yapmadan asla dönmemeniz gerekenleri sayacak olursak; eğer denk gelirseniz kesinlikle Portakal Çiçeği Festivali’ne katılın, dönerken eş dosta hediye etmek veya kendiniz için portakal kolonyası ve portakal lokumu alın, Ortadoğu’nun ve Türkiye’nin en büyük camisi Sabancı Merkez Cami’yi görmeden dönmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*