Amsterdam’da Gezilecek Yerler Nelerdir

Amsterdam’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Amsterdam, Hollanda’nın kuzey eyaletinde yer almaktadır. Hollanda’nın başkentidir. Kent on ikinci yüz yıllarda bir balıkçı kasabası olarak kurulmuş, zamanla gelişip ekonomik ve kültürel zenginliğe kavuşmuştur.

Kent mimari açıdan Avrupa’nın en köklü yapılarını bulundurmaktadır. Mimarisi on yedinci yüzyıla dayanmaktadır. Kentin önemli özelliklerinden birisi de kanallardır. Bu kanallar zamanında sel ve taşkın olaylarını önlemek amacı ile yapılmışlardır.

Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

  • Van Gogh Müzesi
  • Ulusal Müze (Rijksmuseum)
  • Ulusal Denizcilik Müzesi
  • Kanal Halkası (Amsterdam Canal Ring)
  • Anne Frank House
  • Sivil Muhafızlar Sergisi (Schuttersgaleriji)
  • Sıska Köprü (Magere Brug)
  • Eski Kilise (Oude Kerk)
  • İşkence Müzesi (Torturemuseum)

Görülmesi Gereken Yerlerin Özellikleri Nelerdir?

Van Gogh Müzesi

1853 yılında dünyaya gelen Vincent Van Gogh, ilk yetişkin yıllarında papaz yardımcılığı yapmıştır. Ardından dil öğretmenliği ve resim sergilerinde satış pazarlamacılığı yapmıştır. Aradığı mesleği ve duyguyu otuzlu yıllarda keşfetmiştir. İlk resim yapmaya başladığı dönemlerde karamsar ve içine kapanık resimler yapmıştır.

Theo Van Gogh (ağabeyi), ona destek çıkmış ve resim kursuna göndererek renklerle tanışmasını sağlamıştır. Vincent Van Gogh renkleri kullanması ile bilinen ünlü ressamlardandır. 1890 yılında intihar ederek hayata veda eden ünlü ressam, yaşadığı dönemde yalnız bir tane tablosunu satabilmiştir. Theo Van Gogh, kardeşinin eserlerini bir araya toplayı bir müze açarak kardeşini dünyaya tanışmıştır.

Müzede sanatçının ilerleyişini görmek mümkündür. İlk yaptığı tablodan son tablosuna kadar kronolojik sıra ile sergilenmektedir. Müze de ağabeyi ile yazışmalarından, tabloya dönüştürmediği taslaklara kadar her şey sergilenmektedir. Döneminin ünlü sanatçılarının eserleri de bu müzede bulunmaktadır. Müze ortalama iki veya üç saatte gezilebilir.

Ulusal Müze (Rijksmuseum)

Rijksmuseum, Hollanda’nın en ünlü müzelerinden bir tanesidir. Dünyaya adını duyurmuş olan bu müze, Kral Louis Bonaparte (Napolyon’un kardeşi) tarafından 1808 yılında kurulmuştur. Müzenin ilk eserleri de Louis Bonaparte’ye aittir. Daha sonraki yıllarda müze Vondelpark’a taşınmıştır.

Yetmiş milyondan fazla eseri içinde bulunduran müze, tüm dünyadan izmir escortlari gelen ziyaretçilerin en sık uğradıkları yerlerden bir tanesidir. Hollanda’nın resim, heykel ve dekorasyonda kullanılan eşyaların sergilendiği bölümler bir arada sergilenmektedir. On yedinci yüzyıldan yirminci yüzyıl dahil olan eserlerde ziyaretçilerin gelip mutlaka görmesi gereken eserler bulunmaktadır.

Bu eserler; Gece Bekçileri, Yahudi Gelin, Keşiş Elbiseleri İçindeki Titus, Havari Paulus (Rembrant’ın eserleri); Milkmaid, Mektup Okuyan Kadın (Jan Vermeer’in eserleri); Mavi Giysili Kızın Portresi (Johannes Verspronck’un eseri). Müzede bulunan eserlerin içinde görülmesi gerekenler elbette bunlarla sınırlı değil, ama dünyada ün yaratmış sanatçıların görülmeye değer eserlerinden birkaçıdır.

Ulusal Denizcilik Müzesi

1656 yılında yapılmış olan Ulusal Denizcilik Müzesi, o yıllarda denizcilikte kullanılan malzemeleri, savaş ekipmanlarını ve askerlerin yiyeceklerini saklamaları için bir depo görevi görmekteydi. 1973 yılında müzeye çevrilen binanın içerisinde, eski dönemlere ait savaş malzemeleri, gemi malzemeleri ve gemiler bulunmaktadır. Aynı zamanda zamanın ressamlarının gemi ve kayık modellerini resmettiği eserleri de müzenin içinde görmek mümkündür.

Amsterdam Canal Ring

Amsterdam’ın kanalları UNESCO dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Şehir kanallar ile çevrilidir. Bu kanallar dört yüz yıllık bir tarihe sahiptirler. Kanalların üstünde binlerce anıt ve müze bulunmaktadır.

Anne Frank House
Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Anne Frank’in Evi, ikinci dünya savaşı sırasında Hitler’in Yahudileri toplama kampına götürüp öldürülmesinden önce Hollandalı Yahudi olan Van Pels Ailesinin küçük ferdi olan Anne Frank ile birlikte küçük bir gizli odada yirmi beş ay boyunca saklandığı yerdir.

Bu süre boyunca küçük kızın yazdıkları, insanların yaşadığı acı olayları çarpıcı bir gerçeklikle yansıtmıştır. Bu evi ziyaret edenler savaş dönemi zorluklarını görmüş olacaktırlar. Anne Frank’in günlüğü daha sonra kitap olarak basılmıştır.

Sivil Muhafızlar Sergisi

Hollanda’nın Altın Çağ olarak kabul ettiği dönemin eserlerinin sergilendiği, küçük bir geçittir. Amsterdam müzesine bağlı olan bu geçitte David ve Goliaht en önemli eserlerdendir.

Sıska Köprü

Bu köprünün beyaz gözükmesinin nedeni inşasında kullanılan ağaçların beyaza boyanmasından dolayıdır. Köprü ile ilgili söylemler bulunmaktadır. Amstel nehrinin üzerine kurulan bu köprü, anlatılanlara göre iki zengin ailenin kızlarının birbirlerini görebilmek için yaptırdığı yönündedir. Açılır kapanır bir özelliğe sahiptir.

Oude Kerk

Eski Kilise olarak dilimize geçmiştir. Hollanda’nın en eski mimarisine sahip olan Oude Kerk, 1200’lü yıllarda yapılmıştır. Zamanla bir sürü restorasyon yapılan kilise, eski mimariyi ve mirası günümüze kadar taşımıştır. Günümüzde müze ve sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Üç boyutlu objeler yaparak sanatını icra eden sanatçıların eserleri bu kilisenin içinde sergilenmektedir.

İşkence Müzesi

Torturemuseum yani işkence müzesi, Hollanda’da bulunmaktadır. Orta Çağ Avrupası’nda kullanılan işkence aletlerinin sergilendiği bu müzede, insanlara nasıl işkence ettiklerini gösteren tasvirlerle birlikte işkence aletleri de sergilenmektedir.

Bu müzenin açılış amacı insanlara zamanında ne kadar gaddar olduklarını göstermek ve iyilikten vazgeçmemeleri gerektiğini anımsatmakmış. Eskiden Avrupa’da türlü işkencelere maruz kalan insanlar bu tür zalimliklere uğrayarak hayatlarına veda etmişlerdir. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*