Bozcaada’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler

Bozcaada’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler

Bozcaada Ege bölgesinin kuzeyinde Çanakkale iline yakın bir adadır. Coğrafi konum olarak Çanakkale’ye yakınlığı ile tarihte birçok kez farklı ülkeler tarafından ele geçirilmiştir. En son Lozan Antlaşması (1923) ile Türk topraklarının arasına girmiştir. Mevsimsel olarak Akdeniz İklimini barındıran Bozcaada makiliktir. Kuzeyden esen rüzgârlardan dolayı yazları serin olmaktadır.

Bozcaada’da on iki koy bulunmaktadır. Denize girmek için rüzgârın yönüne bakılmalı dalgalı olmayan tarafına gidilmelidir. Rüzgârların çok olmasından kaynaklı sörfçülerin uğrak yerleri arasında yer alır.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada’da konaklamak isteyenler için farklı alternatif seçenekler bulunmaktadır. Mimari yapısı ve tarihi sit alanı olduğu için büyük otellerden ziyade daha samimi bir ortam bulunmaktadır.

 • Konaklamada ulaşım, eğlence samimi ortam arayanlar için Bozcaada Merkezi tercih etmek en uygunu olacaktır.
 • Merkeze yakınlık ve üzüm bahçeleri arasında keyif yapmak isteyenler için Tekir Bahçe en uygunu olacaktır.
 • Bozcaada’nın Akvaryum Koyu olarak bilinen mevkiinde konaklamak isteyenler Mermerburnu bölgesini tercih edebilirler.
 • Ayazma Manastırının bulunduğu Sulubahçe Bölgesi restoranları, ulaşım ve konaklama açısından zengindir.
 • Sörf yapmak isteyenler için en uygun olan Çayır bölgesi Çayır Koyu’na ev sahipliği yapmaktadır. Birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Bozcaada’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

 • At Binme: Adanın doğu tarafında bulunan tatil köyünde ata binme imkânı sunulmaktadır. Ata binmeyi öğrenmek isteyenler içinse eğitim verilmektedir.
 • Kitesurf/ Windsurf: Rüzgârın çok olmasından kaynaklı sörf için mükemmel bir fırsattır. Koylarda bulunan sörf kulüplerinde eğitim, araç- gereç kiralama fırsatı bulunmaktadır.
 • Dalış: Bozcaada çevresinin derinliği 8 ila 10 metre arasındadır. Derinliğin fazla olmaması dalış için oldukça elverişlidir. Doğal deniz yaşamını deneyimlemek isteyenler dalış yapabilirler.
 • Bağbozumu Gezisi: Bozcaada’da esen rüzgârlar nem oranını düşürmektedir. Bu sayede çok güzel üzümler yetişmektedir. Ada içerisinde bu üzümlerin yetiştiği bağları gezmek mümkündür. Römork turları ile çalgıcılar eşliğinde bağları gezilir ve üzüm toplanır.
 • Gün Batımı: Araçsız seyahat ve tatile gelenler için adada gün batımını seyretmek için minibüsler kalkmaktadır. Bu minibüsler ile rüzgâr güllerinin olduğu bölgeye gidilip gün batımı izlenilir.
 • Bisiklet Ve Yürüyüş İmkânı: Bozcaada yol bakımından yürüyüşe, koşuya, bisiklet binmeye oldukça müsait bir yerleşkedir. Doğa severlerin denizi, üzüm bağlarını ve gün batımını doyasıya deneyimleyeceği bağ yolu bulunmaktadır. Bağ yolunun uzunluğu bir kilometredir. Türkiye’de olan tek bağ yolu Bozcaada’da vardır.

Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Sokaklar

Bozcaada’da gezilip görülecek birçok mekân bulunmaktadır. Adanın tarihi geçmişi ve mimari yapısı, sokaklarını dolaşmanın bile yeteceğinin göstergesidir. Çanakkale’den vapura binip Bozcaada’da inilen liman adanın yerleşkesinin olduğu bölgedir. Ada tek katlı konutları ile nostaljik bir görüntüye sahiptir.

Eski zamanlarda Rumlar ile Türklerin eşit dağıldığı adada ortadan ikiye akan nehir Türk ve Rum bölgesini sembolik olarak ikiye ayırır durumdaymış. Şu an adada yaşayan Rum kökenlilerin sayısı eski zamana göre onda biri durumunda. Eski Rum evleri günümüzde yazlık, butik otel olarak kullanılmaktadır.

Rumların yaşadığı yerde bir kilise ve saat kulesi bulunmaktadır. Türklerin yaşadığı tarafta ise ahşap evler, kendilerini belli etmektedirler. Son zamanlarda ziyaretçisi bol olan adada pansiyon ve butik otellerin sayısı artmaya devam etmektedir.

Bozcaada Kalesi

Adaya henüz gelmeden feribotla yaklaşılırken fark edilen büyük bir kale bulunmaktadır. Bu kale Bozcaada Kalesi’dir. Kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat coğrafi açıdan boğaza yakın olması sebebi ile birçok yaşamış medeniyetlerin ilgi odağı olmuştur. Burayı ele geçiren medeniyetler bu kaleye sığınmışlardır. Kale boğaz manzarasını seyretmenin huzurunu içinde bulunduran bir çay bahçesine sahiptir. İçinde bulunan müzesi, ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır.

Yel Değirmenleri

Bozcaada’da rüzgârın fazla olması eskiden burada yaşayan toplulukların da değerlendirmeye alıp yel değirmenlerini kurmalarına neden olmuştur. Eski zamanlarda adanın yüksek olan iki ucu da yel değirmenleri ile dolu imiş.

Fakat günümüze restore edilmiş hali ile üçü ulaşabilmiştir. Adayı tepeden seyretmek için lavanta dolu bir yoldan geçerek yel değirmenlerinin oraya gitmek yeterlidir.

Ayazma Manastırı

Ayazma manastırı, bir Rum Azizesi olan Aya Paraskevi adına yapılmıştır. Bu adı taşımaktadır. ‘’Ayazma’’ kelimesi Yunanca ‘’hegiasme’’ kelimesinden gelmektedir ve kutsal su anlamına gelmektedir.

Bu manastırın olduğu yerde tarihi bir çeşme, yıllanmış çınar ağaçları, iki tane tek katlı izmir escort bayanlar konut ve bir çay bahçesi bulunmaktadır. Manastır, Rum Ortodokslarının özel günlerinde ibadete açılmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

Rumların oturduğu mahallede konum olarak tam ortaya yapılmış olan, ibadete açık olan bir kilisedir. Pazar günleri ayinlerinin olduğu vakit ziyarete açıktır.

Alaybey Camii

1700 yıllara uzanan tarihi, kırmızı duvarları ile tarihi olan camii ziyarete ve ibadete açıktır. Cami’nin içerisinde bir de mezarlık bulunmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

İbadete ve ziyarete açıktır. Köprülü Mehmet Paşa’nın Venedikliler zamanında yıkılan camiyi tekrar yaptırması ile onun adını almıştır.

Namazgâh

Eski zamanlarda toplu ibadet için yapılan namazgâh, günümüzde otopark olarak kullanılmaktadır.

Alaybey Hamamı

Tarihi on sekiz ila on yedinci yüz yıllara kadar gittiği tahmin edilmektedir. Günümüzde şarap mahzeni olarak kullanılmaktadır.

Aburga Ahmet Dede Türbesi

Eskilerin anlattığına göre Aburga Ahmet Dede denizci imiş. Denizciler onun türbesine gelip dileklerini sunar, kabul olması için adaklar adarlarmış. Günümüzde hala ada halkı tarafından kullanılmaktadır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*