Britanya’da Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Britanya’da Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Birleşik Krallık (United Kingdom, UK), Büyük Britanya ya da resmi olmayan ismiyle Britanya Avrupa’nın batısında bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ın en gelişmiş ve aynı zamanda en kalabalık ülkesi İngiltere, yabancı medya kuruluşlarında veya resmi kanallarda genelde Birleşik Krallık yerine kullanılan bir isim haline gelmiştir. Krallığın yüz ölçümü 243.610 kilometrekaredir.

Britanyalı(British), ülke vatandaşları için kullanmış olan resmi tanımlamadır. İngiliz kelimesi de uluslararası camiada bu tanım için kullanılan yaygın bir sözcüktür. Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda olmak üzere dört ayrı devletten meydana gelen Birleşik Krallık’a ait büyük küçük birçok ada bulunmaktadır. Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu dönemi boyunca kapsamında bulunan oldukça geniş toprakları sebebi ile “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak isimlendirilmiştir.

İngiltere’ye Gidildiğinde Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Şehirler, Yerler

İlk öneri olarak tabii ki İngiltere’nin başkenti olan Londra şehrine gidilmelidir. Londra; Paris, İstanbul ve New York gibi bulunduğu ülkeden daha fazla bilinen bir şehirdir. İngiltere’nin ve hatta belki dünyanın en turistik şehri olan Londra kırmızı otobüsleri, telefon kulübeleri, siyah taksileri ve köklü bir medeniyetin kanıtı niteliğinde olan eşsiz mimarisi ile tanınmaktadır.

İkinci öneri Kolejler şehri Oxford’dur. 11. Yüzyılda kurulmuş dünyanın en eski üniversitesini bünyesinde barındıran Oxford’u tüm dünya ülkelerinden kolejleri tanımak için veya yaz okulları için gelmiş lise öğrencileri istila etmiş durumdadır. Müzeler, kolejler vb. her yer tarihin tozlu sayfalarından kopup günümüze gelmiş gibi görünmektedir.

Üçüncü öneri Cambridge şehridir. Oxford Üniversitesi ve halk arasında yaşanan büyük çatışmalar sonucu bir grup akademisyen ve üniversite öğrencisi Oxford’u terk edip saha sakin bir yer olan Cambridge’a gelmişlerdir. Oxford Üniversitesi’nin kuruluşunun bir yüzyıl ardından “Cam Nehri’ndeki köprü” anlamına gelen Cambridge şehrinde dünyanın en eski üçüncü üniversitesini kurmuşlardır.

Dördüncü öneri Liverpool şehridir. Futbol takımı ve Beatles ile tanınan Liverpool “Ortaçağ Ticari Liman Şehri”, UNESCO Dünya Mirasları listesine adını yazdırmış bulunmaktadır.

Beşinci öneri Manchester şehridir. Liverpool gibi futbol takımı ile anılan, Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılan Manchester gezilmesi oldukça keyifli bir İngiltere şehridir. İngiltere’de Londra’da sonra en çok turist çeken ikini şehir olma özelliğini de korumaktadır.

Altıncı öneri Yorkshire bölgesinde bulunan York şehridir. Romalılara dayanan Antik Katedraller şehri olan York, Avrupa’da tarihi yapı, binaların en iyi korunduğu yerlerin arasındadır. Ayrıca York şehri, New York’un isim babasıdır. Şehir, kalenin surları içerisinde korunan şehir merkeziyle de bilinmektedir.

Yedinci öneri İngiltere’nin en güzel köyü olan Bibury’dir. Londra’ya çok yakın mesafede, birbirinden güzel görünümlü taş evlerin yemyeşil doğa ve sevimli hayvanlarla sarmalandığı kulağa masal gibi gelecek köyler bulunmaktadır.

Sekizinci öneri Galler Bölgesi, Barmouth’tur. En başta da yazıldığı gibi Galler Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biridir. Sevimli bir sahil şehri olan Barmouth, doğa aşıklarının uğraması gereken yerler arasındadır.

Dokuzuncu öneri Göller Bölgesi, orijinal adıyla Lake District’tir. İngiltere’nin kuzey batısında bulunan Göller Bölgesi ülkenin en büyük ikinci ulusal parkıdır. Göller Bölgesi oldukça dağlık bir bölgedir hatta ülkenin en yüksek dağı Scafell Pike, Göller Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bölgedeki göller ziyaretçilere nefes kesen manzaralar sunmaktadır.

Onuncu öneri bir sahil kenti olan Brighton’dır.  İngiltere’nin güney doğusunda Manş Denizi’nin kıyısında bulunmaktadır. Londra ve Brighton arası trenle 50 dakika sürmektedir. Önceden “balıkçı kasabası” olarak bilinen Brighton, şimdilerde ülkede deniz tatili için tercih edilen konumlarından biridir. Kentte iki üniversite ve çok sayıda dil okulu bulunması sebebiyle, ülkemizin Ankara’sı ve Eskişehir’i gibi “öğrenci şehri” olarak da bilinmektedir. Ekstra bilgi olarak Brighton da gece hayatı oldukça fazladır.

On birinci öneri kaplıcalar şehri olarak anılan Bath’dir. İngiltere’nin güney batısında bulunmaktadır. Şehirde bulunan kaplıcaların keşfi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Bath, şehrin ortasından geçen nehir, şehirdeki tarihi binalar, şehrin doğası, temiz ve düzenli sokakları, sokak müzisyenleri tanınmaktadır.

On ikinci ve son öneri ise İngiltere’nin en eski şehri olan Colchester’dır. Tarihi kalesi, devasa parkı, şehre özgü evleri ve sokaklarıyla ülkenin en turistik şehirlerinden biridir.

Londra’da Mutlaka Yapılması Gereken Aktiviteler

Gurme lezzetlerin dolup taştığı otobüsle Londra’yı köşe bucak gezmek, Thames Nehri’nden görülen 120 metre çapında olan dev dönme dolap London Eye’a binmek, gökyüzünde bir bahçe olan Sky Garden’ı gezmek, Tower Bridge’e gitmek, Hyde Park ve Speaker’s Corner da vakit geçirmek. Kensington Sarayı’nın özel bahçesi Kensington Gardens’ı gezmek, London in The Sky’la gökyüzünde bir öğle yemeği deneyimlemek.

Natural History Museum’u gezmek, Science Museum’u ziyaret etmek, Nothing Hill ve Portobello Pazarı’na uğramak, Londra’nın en büyük meydanı Trafalgar Square Londra’ya gitmek. Hop On Hop Off Tour’la açık havada otobüs bayan escort izmir turu yapmak, National Gallery’i ziyaret etmek, ödüllü kapkek kafesi Peggy Porschen Cakes önünde fotoğraf çektirmek, Proud Embankment’te eğlenmek.

New York Times Square’i anımsatan meydan Piccadilly Circus’a gitmek, Body Worlds Museum’a gitmek, Ritz Hotel Londan’da 5 çayı içmek, Leichester Square’i görmek, China Town’da İngiltere’de olup Çin’deymiş gibi hissetmek, Neil’s Yard’da fotoğraf çektirmek, Carnaby Street’i gezmek. Alışveriş caddeleri Oxford Street ve Selfridges’a gitmek, B Bakery Otobüsleri ile 5 çayı turuna çıkmak, Victor and Albert Museum of Childhood’u gezmek, Winter Wonderland’de doyasıya eğlenmek.

Royal Observatory ve Greenwich Park’a uğramak, bir dönemin en hızlı yelkenlisi olan ödüllü Londra müzesi Cutty Sark’ı gezmek ve son olarak teleferikle Thames Nehri turuna çıkmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*