Bulgaristan’da Gezilecek 10 Güzel Yer

Bulgaristan’da Gezilecek 10 Güzel Yer

Roma, Trakya, Osmanlı ve Bizans gibi medeniyetlerin kesinikle izlerini barındıran Bulgaristan, Avrupa’nın en gözde ve popüler seyahat adreslerinden kesinlikle birisidir. Gerek kültürel gerek tarihi dokusuyla beraberinde harika manzaralara sahip olan doğal güzellikleriyle de oldukça bilinen bu ülke, çılgın olan partilere oldukça ev sahipliği yapan eğlence adresleri ve mekânlarıyla da bir hayli popülerdir.

Her yılın mevsiminde seyahat etmek için elverişli olan oldukça etkileyici ülke yaz turizmi, kültürel geziler ve kayak turizmi için de idealdir ve genellikle tercih edilen rotalar arasındadır.

Sofya / Alexander Nevski Katedrali

Alexander Nevski Katedrali, Sofya’nın en merkezi konumunda bulunan ve yüksek olarak 52 metre kadar olan Bulgar ortodoks katedralidir. Burasının yapımı 1882 senesinde yapımına başlanmış olup 1912 senesinde hizmet olarak açılmıştır. 1877-78 yılları arasında Osmanlı Rus savaşında hayatını kaybeden Rus askerlerinin anısına burası inşa edilmiştir.

Çan kulesinin en tepesi ve üzerinde bulunan haç bütünüyle altın kaplıdır. 30 kilometre uzaktan duyulduğu herkes tarafından söylenmektedir. Alexander Nevsky Katedrali alan olarak 3170 metrekare alan yer kaplar ve toplam da 10 000 kişi kapasitesi bulunmaktadır. Balkanlarda bulunan ikinci büyük katedraldir. Burası Katedral Sofya’nın sembolleri arasında bulunmaktadır.

Sofya / Komünist Parti Binası

Bu yapı Bulgaristan’ın komünizm etkisi altında olduğu zamanlarda inşaa edilen bir yapıdır. Bu bina Sovyet kültürünün de etkisiyle o zamanlar inşaa edilmiştir. Ayriyeten komünizm döneminde de burası yönetim olarak merkezi şeklinde kullanılırken çağımızda parlamento tarafından bir bölümü kullanılıyor. Koridor uzunluklarının yaklaşık 3 km olduğu genel olarak söylenmektedir. Bu yapı bir döneme damga vurmuş olup, şimdiler de ise mimari severlerin olduça ilgi odağı olmuş haldedir.

Sofya / ST George Rotunda Kilisesi

ST George Rotunda Kilisesi 4’ncü yüzyılda inşa edilen ve kilise Sofya’nın en eski korunan bir yapısı olarak bilinmektedir. Modern yapıların arasında da küçük yapısıyla hemen fark edilen bu bina bir çok kez yıkıma uğramış olduğu için artık orijinal inşa yapısındaki gibi kesinlikle değil. Duvarların da yer alan yani çizili olan 22 peygamberin de resmedildiği freskler, basit dursada zarif mimarisi ile kesinlikle görülmeye değer güzelliktedir. Bu kilise Osmanlı döneminde de cami olarak da kullanılmıştır.

Sofya / Banyabaşı Camii

Banyabaşı camii Avrupa’nın en eski olan camilerinden birisi olarak kabul gören ancak yapının inşa tarihi olarak 1566 yılı kabul edilmektedir. Mimarisi Sinan tarafından tasarlanmış olan ve tuğla taş sıraları ile yapılan bu binanın en çok dikkat çekici fonksiyonları arasında da geniş kubbesi yer almakta ve minare yüksekliği yer almaktadır.

Yapıdan bu Evliya Çelebi’nin de notlarında genel olarak bahsediliyor. Banyabaşı Camii söylenenlere göre Molla Efendi diye Kadı Seyfullah adında bir hayırsever bir insan yaptırdığı için bazı kaynaklarda o kişinin adı ile de anılmaktadır. Yani bu camiye Seyfullah Efendi Camii de denilebilir.

Varna / Katedral

Varna’nın bilinen en büyük ve en ünlü Bulgar Ortodoks katedralidir. Sofya bilinmiş olanAlexander Nevski Katedrali’nden sonra gelen Bulgaristan’ın en büyük katedralidir. Şehrin en önemli simgesidir. 19. Yüzyılda Ortodoks Hristiyanlar için yapılmış bir ibadethane tarzında inşa edilen bu katedral renkli olan kubbeleri, freskleri ve seramikle ile süslenmiş zemini ayriyeten 1.5 ton ağırlığındaki devasa çanı ile dikkat çekiyor.

Varna / Taş Ormanı

Bu Taş Ormanı Varna’nın 19 kilometre batısında yer almaktadır. Taş Ormanı entresan bir şekilde çöl benzeri bir kayadan oluşumudur. Bulgaristan’daki yer alan tek çöldür burası. Taşların bakıldığında en yükseklikleri yaklaşık olarak 5 – 7 metre civarını bulmaktadır. Bu ufak ve küçük çölde sık sık kum fırtınaları da çıkmaktadır. Avrupa’da çöl açısından doğal olarak oluşan iki çölden birisidir ve yer alan Doğu Avrupa’da doğal olarak oluşan tek çöl burasıdır. Varna’da muhakkak görülmesi gerekli olan yerlerden bir taneside burasıdır.

Varna / Evksinograd Sarayı

  1. Yüzyılda Evksinograd Sarayı Viyanalı bir mimar tarafından özenerek tasarlanmış olan çok görkemli saray, çağımızda resmi olarak yapılan görüşmelerin yapıldığı bir kamu binası olarak da kullanılmaktadır. Evksinograd Sarayı‘nda kabul odasında da Bulgar ressamlarına ait çeşitli bir çok tablolar bulunmaktadır. Sarayın başka bir diğer bölümlerinde de otantik mobilyalar, Çin porselenleri, çocuklarının ve çariçenin yaşamış olduğu döneme ait kişisel eşyalar sergilenmektedir.

Plovdiv – Flibe / Cuma Cami

Burası Cuma Camii veya Hüdavendigâr Camii olarak insanlar tarafından biliniyor ve Roma Stadyumunun hemen yanında Rayko Daskalov Caddesi’nin ise hemen başında yer almaktadır. Bu Cami Balkanlardaki genel olarak en büyük cami olma özelliğini barındırıyor. 1425 senesinde ise Murat Hüdavendigâr tarafından bu yaptırılan camii, depremde hasar görüp yıkıldıktan sonra I. Abdülhamid tarafından da tekrar olarak yaptırılmıştır.

Plovdiv / Roma Stadyumu

Bu stad Taksim Tepe ile Sahat Tepe arasında olan Cuma Camii’nin ise hemen yanı başında olan bu stadyum Romalılar zamanında olimpiyatlar için tasarlanıp yapılmış. MS. 117 senesinde Trajan tarafından bizzat yaptırılan tiyatro 7 000 izleyici ile bu kapasitesine sahip. Günümüzde ise yalnızca bir bölümü bugüne ulaşmış haldedir.

Plevne / Nikopol Kalesi

Nikopol Kalesi ise Tuna nehrinin mükemmel manzarasını izmir bayan seyretmek için kesinlikle kusursuz bir yerdir. Bu kale yıkılmış bir vaziyetttedir. Kalenin yalnızca giriş kapısı ile bir kaç duvarı ise bugünlere ulaşmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*