Bursa’ da Gezilecek Yerle Nerelerdir

Bursa’ da Gezilecek Yerle Nerelerdir?

Temelleri milattan önce 700’ lü yıllara kadar dayanmış, Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olması Bursa’ nin tarihini merak edenler için ilgi çekici yapıyor. Tarihî yapısına doğal güzellikleri ve kış sporları da eklenince Marmara’ nın güneyinde bulunan kent 7’ den 70’ e herkesin beğenisini kazanıyor.

Zamanında birçok evliyalara, alimlere de ev sahipliği yapmış olan Bursa’ da neredeyse her mahallede bir türbe ve camii bulunmaktadır. Hanesinde bulundurduğu birçok türbe ve ziyaretler sebebiyle coğrafi özellik olarak depremin en çok görüldüğü yer olarakta bilinen Bursa’ nın, en az depremden etkilenen yeri olmasına da inanılıyor.

Bursa hem insanlarının cana yakınlığı hem de birçok fabrikalarınındı burada bulunması nedeniyle aslında büyük bir istihdam merkezi. Burada gezilecek o kadar yer var ki, saymakla bitiremezsek te İşte yeşil Bursa’ nın en önemli Turistik Mekânları.

Ulu Camii

Bu güzel tarihi camimiz Osmanlı Padişahlarından Yıldırım Beyazıt tarafından mimar Ali Neccar’ a yaptırılmıştır. Rivayete göre Yıldırım Beyazıt Niğbolu’dan zaferle dönünce 20 tane cami yaptırmaya karar verir. Bunu damadı da olan Emir Sultana anlatır. Emir Sultan Hz.leri kendisine 20 cami yerine 20 kubbeli bir cami yapmasını tavsiyede bulunarak gördüğü rüyayı anlatır.

Rüyasında caminin yeri belirtilmiştir. Ve ertesi rüyasında işaret edilen yere gidip yer tespiti yapılmıştır. Yine bu camimiz Niğbolu savaşından kazanılan ganimet mallarıyla yaptırılmıştır. Yine rivayetler arasında camii yapılırken bir kaç metre karelik alanın yaşlı bir bayana ait olduğu ve razı olmadan yerini vermek zorunda kaldığı bildirilir.

Devlet büyükleri islama saygı açısından burayı namaz dışında bırakmışsalar da sahibi vefat ettikten sonra camiye katılmıştır. Caminin içinde şadırvan olarak yer alan bu yer Evliya Çelebinin seyahatnamesinde 1640 yılında içinde alabalıkların gezdiğinden bahseder. Buranın ilk imam hatibi Mevlidi- i Şerif yazarı Süleyman Çelebidir.

Koza Han

Burası 1491 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından dönemin en iyi mimarı Abdul ula bin Pulat Şah’ a yaptırılmıştır. Koza han dikdörtgen 2 katlı bir yapıya sahiptir. İçerisinde ipek şallar, tekstil ürünleri, züccaciye, hediyelik eşya ve takılar gibi birçok mağaza bulundurmaktadır. Cafe ve restoranlarıyla da herkesimden insanın uğrak merkezi halini alıyor. Yine meşhur uzun çarşı bu semttedir.

Osman ve Orhan Gazi Türbeleri

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşuna tanıklık eden Bursa’ nın her köşesinde ayrı bir türbe vardır. Osmanlının kurucusu Osmangazi’ nin türbesi ve oğlu ve 2. Padişah olan Orhan Gazi yine burada bulunur. Osman Gazi 1300 yılında Selçuklunun yıkılmasıyla bağımsızlığını ilan etti ve 23 yaşında Osmanlı İmparatorluğunu kurdu. 1326’ da vefat ederek yerine oğlu Orhan Gazi geçti ve 16bin metrekarelik beyliği, 95bin’e çıkarmıştır.

Irgandı Köprüsü

1442 yılında 2. Murad tarafından yaptırılan yapı, Osmanlının Arasta bulunan tek taş köprüsüdür. 1640’ da Evliya Çelebi Bursa’ya gelmiş ve seyahatnâmede köprü üzerinde 200 dükkân bulunduğu yazsada aslen 32 adet dükkân bulunmaktadır.

Emir Sultan Camisi

Yıldırım Beyazıt’ ın kızı Emir Sultanın eşi Hundi Hatun tarafından 15. Yüzyılda yaptırılmıştır. Bursa’nın en büyük kubbeli camisidir. Yine Emir Sultan Hazretlerinin türbesi burada bulunmaktadır. Kendisine peygamber ( s.a.v) soyundan geldiği için “ Emir “ , gönülleri feth ettiği içinde “ Sultan “ denmiştir.

Uludağ Kayak Merkezi

Yıllardan beri Türk sinemalarında da yer aldığı gibi Bursa’ nın kayak merkezi olduğu bilinir. Meşhur Uludağ’ın Bursa’ da olması yerli ve yabancı turistlerin gezi merkezi halini alıyor. Burada otellerde mevcut olduğundan insanlar kışın buraya gelirken tereddüt etmiyorlar. Yine burada kışın kayak yarışları da düzenlenmektedir.

İnegöl Ormanları

Yeşilliğiyle, akarsuyuyla tam cennetten bir köşe diyebileceğimiz yerlerdendir. Şelaleleriyle de meşhur Bursa’ nın en gözde ormanlarından olması nedeniyle birçok kampçı ve doğa severlere ev sahipliği yapıyor. Bu güzel ormanda kamp yapabilir, karavanınızla günlerce burada vakit geçirebilirsiniz.

Oylat Vadisi

Oylat İnegöl civarlarında yer almaktadır. Dağın tam ortasında kalan bu vadi yemyeşil bitki örtüsüyle kafa dinleyebileceğiniz nadir yerlerdendir. İçerisinde oylat otelleri de mevcut olduğundan kalma gibi sıkıntılarınız olmayacaktır. Yine burada Bursa’ nin şifa kaynağı meşhur kaplıca suları bulunmaktadır. Rahatlıkla escort kaplıcalara burada girebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*