Cannes Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Cannes Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Fransa’nın güneyinde Nice’in güneybatısında bulunan Avrupa’nın sosyal, ekonomik ve turistik açıdan gelişmiş olan etkileyici, ünlü Fransız Rivierası şehirlerinden biridir Cannes. Yaz aylarında(mayıs) yapılan Cannes Film Festivali ve turistlerin uğrak noktası olan eşsiz kumsalları ile şehir iyice kalabalık bir hale gelmektedir. Özellikle film festivali süresince Cannes sokaklarında dünyaca ünlü aktörler, aktrisler ve yönetmenler görebilirsiniz.

Aslında oldukça küçük bir şehir olan Cannes, size çok fazla aktivite ve gezilecek yer sunmaktadır. Şehrin görülmeye kesinlikle değer noktalarından olan, büyük bir işçiliğe sahip manastırları, görkemli boyutlara ulaşan katedraller, içinden kültür fışkıran müzeler ve Arnavut kaldırımı bulunan sokaklar kentin turistik açıdan önemli boyutta zengin olmasına etki etmektedir.

Cannes’a Gidildiğinde Mutlaka Yapılması Gereken Aktiviteler

Cannes şehrine giderseniz yapmanız gereken aktivitelerden ilki tabii ki müthiş Cannes plajlarında Akdeniz’in tadını çıkarmaktır. Cannes kumsallarında güneşlenmek, masmavi ve tertemiz bir denizde yüzmek… Napoule Koyu’nda bulunan hilal biçimli plajların sırtı ormanlık tepelere yaslanmaktadır. Promenade de la Croisette Cannes’ın 2 km boyunca devam eden, muazzam bir Akdeniz manzarasına sahip, üzerinde birçok alışveriş merkezi, lokanta ve kafe bulunduran ünlü sahil yoludur. Cannes, adını bir zamanlar kıyılarının sazlıklarla dolu olmasından almaktadır.

Yapmanız gereken aktivitelerden ikincisi tüm dünya tarafından bilinen Cannes festivallerine katılmaktır. Seyehatinizi ilkbaharda, mayıs aylarında gerçekleştireceksiniz, Cannes şehrinde yelken yarışlarından tutun film galalarına kadar birçok farklı aktivite yapabilmeniz mümkündür. Kentte her yıl bir yenisi daha düzenlenen Cannes Film Festivali, Fransa’nın eskort en meşhur festivallerinin başında yer alır.

Festival, 1949’da yapılmış olan, oldukça görkemli büyüklükteki ve her yıl neredeyse 50 adet festivalin düzenlendiği Palais de Festivals et des Congres binasında düzenlenir. Ayrıca bu binada düzenlenen diğer fuarlara, çeşitli gösterilere de katılabilmeniz mümkündür. Festival döneminde ise bina çevresinde, Cannes sokaklarında birçok ünlü insana rastlamanız da oldukça olasıdır. Allee des Etoiles Cannes (Walk of Stars), Holywood ünlü isimlerinin imzalı el baskılarını bünyesinde barındıran bir Cannes kaldırımıdır. Bu izleri takip ederek kıyı boyunca yürümek de oldukça güzel bir aktivite olacaktır.

Kesinlikle tatmanız gereken aktivitelerden biti de Le Suquet sokaklarında gönlünüzce dolaşmaktır. Cannes’ın şehir tarihinde vakit geçirmek isteyenler için Eski Şehir yani Old Town adıyla bilinen Le Suquet, yürüyerek keşfedilebilecek en güzel yerlerden ve aynı zamanda kentin tarihi merkezidir.

Le Suquet sokaklarında karşınıza çıkabilecek binalarda ünlü oyuncular ve meşhur filmlerin posterlerini görebilmeni mümkündür. Bu bölge tamamen tarihi, rengârenk ve dar sokaklarla çevrelenmiş durumdadır.

Muazzam Cannes manzarasını kucaklayan kaleye varmak için, birçok şirin dükkân ve kafelere ev sahipliği yapan, şehrin sinemacılık ruhunu yansıtan Le Suquet sokaklarından yukarı doğru tırmanmanız gerekmektedir. Yine burada bulunan, kentin sanatsal ve kültürel zevkini yansıtan en önemli yerlerden biri Busee de la Castre de gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Paranız çoksa yapabileceğiniz aktivitelerden biri olan, dünyaca ünlü birçok markayı bünyesinde barındıran Rue d’Antibes’te alışveriş yapma fikri de oldukça ilgi çekicidir. Rue d’Antibes şehrin en popüler ve lüks alışveriş caddesidir denilebilmektedir.

Oldukça lüks markalarla çevrilmiş bu caddede restoranlar, pastaneler, barlar, tasarım dükkanları vb. birçok işletme bulunmaktadır. Marcha Froville çok zengin bir ürün yelpazesine sahiptir, bu sayede hem gelen turistlerin hem de yerel halkın gözde alışveriş yerlerinden biridir. Eğer meraklısı iseniz kent içinde belli zamanlarda kurulan antika pazarları da bulunmaktadır.

Cannes’ta yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri Ile Sainte Marguerite’te doğa ve tarihi hissetmek adına mini bir gezidir. 17. yüzyılda yaşadığına inanılan Demir Maskeli Adam’ın bulunduğu kale hapishanesi Fort Royal ile ünlü, Cannes şehir merkezine yaklaşık yarım mil uzaklıkta bulunan Lérins Adaları’nın en büyüğünde yani St. Margurite Adası’na Cannes’tan 15 dakikalık bir tekne yolculuğu ile ulaşabilmek mümkündür. Günümüzde Musee de la Mer yani Deniz Müzesi olarak hizmet veren Fort Royal hapishanesi 20. yüzyıla kadar, meşhur birçok suçluyu bulundurmuştur.

Ada, eşsiz bitki türleri, özellikle okaliptüs ve çam ağaçları ile çevrili, kuşların da barındığı bir bölgede bulunmaktadır. İçerisinde hem doğal hem tarihi güzellikler barındıran ada, Cannes’ın oldukça fazla turist ağırlayan adreslerinden sadece biridir.

Cannes’a gittiğinizde kesinlikle yapmanız gerekenler arasında son olanlar ise, rahiplerin konakladığı ve şarap yapımının halen sürdüğü St. Honorat Adası’nı gezmek; Picasso’nun yaşamının bir kısmını geçirdiği Mougins’i ziyaret etmektir.

Cannes’a Gidildiğinde Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler, Kısaca

Cannes’ta mutlaka gidilmesi, gezilmesi gereken yerlerin özeti şu şekilde: rengarenk sokaklarla bezenmiş Le Suquet (Eski Şehir), şehrin ünlü sahil yolu Promenade de la Croisette, müzik-tiyatro etkinliklerinde stüdyo görevi gören Palais des Festivals et des Congres, şehrin en önemli simgelerinden Musee de la Castre, sarı ve ince kumsallı Iles de Lerins, Castre Merkezinde bulunan şehrin en ihtişamlı kilisesi Egise Notre-Dame-d’Esperance, ünlü Hollywood isimlerinin el izlerini taşıyan Allee des Etoiles, Ile Sainte Marguerite adası, şehrin alışveriş caddelerinden Rue d’Antibes, Chapelle Bellini, halk plajı Public Beach, alışveriş sokağı Rue Meynadier ve son olarak dikdörtgen yapıdaki Belediye Sarayı Hotel De Ville.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*