Eskişehir’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Eskişehir’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Öğrenci şehri olarak bilinen İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel ve turistik şehirlerinden biri olan Eskişehir, kültürel çeşitliliği, tarihi ve modern şehir yapısı ile Türkiye’de seyahat edilebilecek yerler arasında başta geliyor.

Şehirde yaşayanların Eskişehir’e olan bağlılığı ile nam salmış, gelenlerin bir daha dönmek istemeyeceği tekrar tekrar gelmek isteyeceği Avrupai bir şehir. Hafta sonu bile çevre illerden turist alan şehir hem ulaşımı kolay, hem de yapabileceğiniz aktivitenin çok olması nedeniyle sizi cezbedecek.

Eskişehir’de Nereler Gezilir?

Tarihi Odunpazarı Evleri: Kentin ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı adını eskiden gerçekleştirilen ticari faaliyetlerden almaktadır. Bölgedeki evlerin çoğunluğu hala konaklama amaçlı kullanılıyor. Bazıları ise müze, kafe, hediyelik eşyalar alabileceğiniz butik dükkânlardan oluşuyor. Odunpazarı’na gelmişken meşhur Odunpazarı Taş Fırın’ından sıcak simit alarak renkli nostaljik evlerin bulunduğu sokakları keşfedebilirsiniz.

Odunpazarı Modern Müze: Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Odunpazarı’nda inşa edilen müze 2019 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmış bulunuyor. Müze ahşabın özgün kullanımı sayesinde adını tüm dünyaya duyurmuş olan Japon mimar Kengo Kuma’nın tasarımıdır. Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin sergilendiği müzede satış mağazası, kafe ve atölye alanları da bulunuyor.

Balmumu Heykeller Müzesi: Hazır Odunpazarı bölgesinde geziyorken yerli ve yabancı birçok ünlünün balmumu heykellerinin bulunduğu bu müzeyi ziyaret etmeden dönmek olmaz. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu müzenin açılışı 2013 yılında yapılmıştır. Türkiye’de bu konseptle hizmet veren ilk müze olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı: Odunpazarı Bölgesi’ndeki tarihi yapılardan biri de Atlıhan. Geçmiş dönemde han olarak kullanılsa da günümüzde el sanatları çarşısı olarak misafirlerini ağırlamaktadır. İki katlı olan bu çarşıda başta lületaşından yapılmış olmak üzere birçok hediyelik eşya ve yöresel ürünlere rastlayabilirsiniz.

Devrim Otomobili: Tülomsaş müzesinin bahçesinde bulunan devrim otomobili 1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in isteği ileTürkiye’de dizayn edilmiş ve üretilmiştir. Otomobilin bulunduğu alana giriş ücretsizdir. Ayrıca yine 1961 yılında inşa edilen ilk buharlı lokomotiv “Karakurt” da “Devrim”in yanında yer almaktadır.

Sazova Parkı: Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yol alıyor. Parkın içinde Korsan Gemisi, Uzay Evi, Masal Şatosu, Sualtı Dünyası, hayvanat bahçesi ve yapay gölet bulunuyor. Her yaştan ziyaretçinin eskortlar ilgisini çekebilecek temiz ve nezih bir park. Masal Şatosunda çocukluğunuza dönebilir, Korsan Gemisi ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Kentpark: Eskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında yer alan Kentpark turistlerin ziyaret etmeden dönmemesi gereken yerlerden. İçerisinde yer alan yapay plaj Türkiye’de ilk olma özelliğini taşımaktadır. Yapay gölde yer alan rengarenk balıkları görmeden, gölün üzerinde yer alan kafede soluklanmadan ayrılmayın.

Porsuk Çayı ve Adalar: Arama motorlarına Eskişehir yazdığınızda karşınıza ilk çıkan şehrin tam ortasından geçen Porsuk çayı karşınıza çıkar. Etrafındaki kafeler, çayın üzerinde turlayan bot ve gondolların görüntüsü ile kendinizi Venedik’te hissetmenizi sağlar. Havaların güzel olduğu dönemlerde Porsuk Çayı kenarında çimlerde oturabilir veya etrafındaki kafelerde çayınızı yudumlayıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Adalar’da yer alan kafelerde her ne kadar manzarayı izleseniz de ara sokaklarda yer alan üçüncü nesil kahve dükkânları ve kitap kafeler aslında Eskişehir’in herkes tarafından bilinmeyen yüzü.  Özellikle Kokopelli Coffee ve Hey Joe Coffee Co’ya uğrayıp bir kahve içip harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Doktorlar Caddesi: Doktorlar Caddesi, diğer adıyla İki Eylül Caddesi araç trafiğine kapalı olması ve tramvay geçmesi gibi özellikleri ile İstanbul’un İstiklal caddesine benzetilmektedir. Şehirde yer alan birçok gezi noktasını birbirine bağlayan cadde en kalabalık ve hareketli noktalarından biri.

Kanlıkavak Parkı: Belki de birçok turistin bilmediği ama sessizliği sakinliği seven Eskişehirlilerin her hafta sonu kafa dinlemeye gittiği park doğa harikası. Rivayete göre birbirine aşık iki gencin kavuşamaması ve kendilerini buradaki kavak ağaçlarına asması sebebiyle almıştır bu ismi. Yaz aylarında bisikletinize atlayıp, kitabınızı ve kahvenizi alıp keyif yapabileceğiniz kışın ise Eskişehir’in buz gibi havasında buz tutmuş Porsuk Çayı’nın ve bembeyaz olmuş kavak ağaçlarının manzarasına hayran kalabilirsiniz.

Son olarak nerede ne yenileceğine çok kısa değinecek olursak; meşhur Doyuran Kahvaltı Salonu’nda kahvaltı yapıp, Kırım Çibörekçisinde çibörek yiyip, meşhur Abdüsselam Balaban kebap salonunda yöresel balaban kebabın tadına bakabilirsiniz. Eskişehir’in kendine has fast food zinciri Pino’ya, Barlar Sokağı’na meşhur Tanınmış Helvacı’ya Karakedi Bozacısı’na, Haller Gençlik Merkezi’ne uğramadan dönmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*