Floransa’da Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Floransa’da Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Rönesans etkilerinin en çok görüldüğü yerlerden birisi olan İtalya’nın en güzel şehirlerinden birisi Floransa’dır. Floransa’da birden çok tarihi yapıt, müze ve köprülerle oldukça güzel bir şehir. Yanlış anlaşılmasın Floransa’da sadece tarihle dolu değil. Tarihi yerler müzeleri gezmek dışında yapabileceğiniz birçok aktivite ve gezilecek birçok yer var. Biz de sizlere eğer olurda merak eder ya da Floransa’ya gitmek isterseniz diye yapılacak aktiviteleri ve gezilecek yerleri yazdık.

Floransa Yapılacak Aktiviteler Listesi Ve Açıklaması

İlk olarak şunu diyelim ki Floransa’da attığınız her adımda adeta Rönesans tablosu gibi yerler göreceksiniz. Yapılacak aktiviteler ise oldukça fazla.

Floransa’da yapmanız gereken ilk aktivite Floransa meydanları gezmek. Meydanın nesi gezilir demeyin çünkü meydanda oturduğunuz bir cafede etrafı izleyerek çok güzel vakit geçirirsiniz. Sokakta resim yapan sanatçılar Floransa binalarının eşsiz güzelliği ile meydanda kahve içmek dışında oturup etrafı bile izleyebilirsiniz. Oldukça güzel meydanları sizi adeta Rönesans zamanlarına götürür. Ayrıca Floransa’nın en ünlü Ponte Vecchio Köprüsü’nde de Floransa’yı izleyebilirsiniz. Ponte Vecchio Köprüsü’nde birçok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ponte Vecchio Köprüsü’nü mutlaka görmelisiniz. Uzaktan gördüğünüz zaman bile insanların oluşturduğu kalabalıktan etkilenip mutlaka yakından görmeyi isteyeceksiniz.

Bir meydan da vakit geçirmek istemiyorsanız şapelleri, kiliseleri ve katedralleri gezerek farklı bir aktivite yapabilirsiniz. Farklı dememizin sebebi daha önce hiç görmediğiniz yapıtlar içinde gezerken ilk kez geziyor gibi hissedeceksiniz. Gezeceğiniz şapellerde birbirinden güzel tablolar arasında büyülenmiş gibi hissedeceksiniz.

Birçoğumuz Dante ismini kesin duymuştur. İşte asıl Dante’yi Floransa’da görebilirsiniz. Santa Croce Meydanı’nda Dante’nin heykelini görüp ardından Dante’nin evini gezebilirsiniz. Bu ev şu an Floransa’da bir müze şeklinde. Burayı gezerek yine hayatınızda bir filozofun evini gezerek farklı bir aktivite yapmış olursunuz.

Belki de şu an diyeceğimiz yeri hayatınızda hiç duymadınız ama Uffizi Galerisi dünyada oldukça çok ilgi gören yerler arasında. Uffizi Galerisi bir sanat müzesidir. Bu müzede birçok filozofun eserlerini görebilir birçok yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

Floransa’da çok farklı tatlar deneyebilirsiniz. Sadece tarihi yapıtlar, müzeler değil özel gurmelerin seçtiği lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Floransa’da doyasıya alışveriş yapıp çok farklı parçalar alabilirsiniz. Ayrıca alışveriş içi gittiğiniz yerlerde Rönesans tablosu gibi yerler olacaktır.

Şu an Floransa’da hem yerli halkın hem de birçok ülkeden turistlerin bayan partner izmir görmek için geldiği Boboli Bahçeleri’ni gezebilirsiniz. Bu bahçede normal bir bahçeden çok daha keyif alacaksınız. Bahçenin içinde ki yeşil ağaçlar ve çimler sizi büyülerken bir de üstüne muhteşem heykellerin arasında huzur dolu saatler geçirirsiniz. Boboli Bahçeleri’nin hemen yan tarafında bulunan Pitti Sarayı’nı gezmeyi de mutlaka yapılacak aktiviteler arasına ekleyin.

Floransa’nın ünlü sokaklarını gezin. Sokak gezmek ne alaka demeyin. Ülkemizde tarihi sokaklar bulunduran birçok şehir var ve birçoğumuz buraları görmek için o şehirlere gidiyoruz. Floransa’nın sokakları da oldukça tarihi ve çok güzel bir görüntüde gözüküyor. Ayrıca bu ünlü sokaklarda boş yürümek değil oturup çay kahve içebilir, alışveriş bile yapabilirsiniz. Küçük dikkat çeken dükkânları gezebilir kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler Ve Bu Yerlerin Özellikleri

Signoria Meydanı:

Aslında Floransa’da gezerken de aktivite yapmış oluyorsunuz fakat sadece gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yer var. Bunlardan birisi yapılacak aktivitelerde söylediğimiz meydan. Bu meydanlardan birisi Signoria Meydanı. Signoria Meydanı’nı mutlaka gezmeli ve görmelisiniz.

Floransa Katedrali:

İsminden de anlaşılacağı gibi bu yer bir dini yapıt. Floransa Katedrali gerek mimarisi gerekse tarihi ile oldukça görülmesi gereken bir yerdir. Bu katedrale turlar ile gezebilirsiniz. Böylece rehberin aktardığı bilgiler ile katedralin tarihini de öğrenmiş olursunuz.

Piazzale Michelangelo:

Piazzale Michelangelo’u Floransa’nın belki de en güzel manzaraya sahip yeri olarak düşünebiliriz. Anlatılmakla anlaşılmayacak bu yer Floransa’ya giderseniz mutlaka gezmeniz gereken bir yer. Piazzale Michelangelo Floransa’nın en güzel yerlerinin manzarasını izleyebileceğiniz bir yer. Ponte Vecchio, Santa Croce Kilisesi gibi yerlerin manzarasını bu yerden görebiliyorsunuz. Yıl içinde hem yerli halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından sık sık gezilen bir yerdir.

Pitti Sarayı:

Floransa’da yapılacak aktiviteler arasında da adını andığımız bu Pitti Sarayı’nın her odasında farklı freskler bulunuyor. Bu freskler sarayın odalarına çok farklı bir hava katıyor. Sarayın içerisinde farklı müzeler bulunuyor. Bu sarayı gezen birçok kişi fresklerden gözlerini alamadıklarını söylüyorlar. Eğer Floransa’ya giderseniz Pitti Sarayı’nı mutlaka gezmelisiniz.

Santo Spirito:

Santo Spirito’da ister bir sanat galerisinde, butikte gezin ister eğlenin ve bir şeyler atıştırın. Santo Spirito’da istediğiniz birçok şeyi bulabilirsiniz. Santo Spirito gündüz butikler, galeriler ve zanaatkârlar ile dolu oluyor. Güneş gökyüzünden çekilince ise galeriler, butikler yerini cafelere, restoranlara ve gece kulüplerine bırakıyor. Yani Santo Spirito’da gündüz gelin butikleri galerileri gezin akşam gelin gece kulübünde eğlenin ya da bir restorana girin. Floransa’ya gelirseniz mutlaka buraya uğrayın. Çok sık tercih edilmeyen bir yer olsa bile keşfedenler tarafından oldukça çok övülüyor.

Floransa’da size anlatacağımız aktiviteler ve gezilecek yerler bu kadardı. Bunların dışında daha birçok gezilecek yer ve aktiviteler var. Biz sizlere en çok tercih edilenleri anlattık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*