Gaziantep’te Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Gaziantep’te Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Gaziantep Türkiye’nin altıncı, Güneydoğu Anadolu bölgesinin ise en büyük şehridir. Anadolu ile Mezopotamya’nın kesişim noktasında yer alması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu nedenle farklı kültürlerin ve dinlerin bir araya gelerek birbirini sentezlediği gizemli bir tarihe sahiptir. Uygarlıkların buraya uğramalarının bir sebebi de İpek Yolu’nun Gaziantep’ten geçiyor olmasıdır.

Gaziantep denilince akla ilk gelen güzel yemekleri, baklavalar, Antep fıstıkları gelse de gezilecek görülecek müzeleri, park ve bahçeleri, meşhur lokantaları bulunmaktadır.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in verdiği mücadelelerin anlatıldığı bir müzedir. Ayrıca Gaziantep’in yapısını, kültürünü, yaşam tarzını ve savaştan sonraki gelişimini de anlatır. Fransız işgali sırasındaki destansı mücadele, küçüğünden büyüğüne escort izmir kizlar halkın gösterdiği kahramanlıkları görmeden dönülmemesi gereken bir müze.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in en ünlü çarşısı. Adını da zaten burada satılan bakır eşyalardan almıştır. Bakır işçiliği Gaziantep’in en eski mesleklerinden biri. Hatta adeta bir el sanatı. Buraya gelindiğinde alınan en popüler hediyeler bakır sahanlar, cezveler ve bardaklar. Ziyaret ettiğinizde el işi yapanları da izlemek sizde hayranlık uyandıracak, eski zanaatların hala yaşatılıyor olması mutlu edecek.

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünya’nın en büyük ikinci mozaik müzesi unvanına sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılından beri hizmet veriyor. İçeri girdiğinizde dinginlik, rahatlama ve tarihi hissediyorsunuz. Uluslararası standartlarda kapsamlı ve çağdaş bir müze. Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği müze, arkeolojik olarak da çok değerli ve dünya çapında bilinmektedir.

Zincirli Bedesten Çarşısı

Eskiden Gaziantep’te 5 tane bedesten bulunuyormuş ama şuan hala gezilip alışveriş yapılabilen 3 tane var bunlardan biri de Zincirli Bedesten Çarşısı. Eskiden “Kara Basamak Bedesteni” olarak bilinen Zincirli Bedesten, 17. Yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yapılmış, şuan baharat, el sanatları ve yöresel ürünler satan yaklaşık 80 tane dükkân barındırıyor.

Tarihi Gümrük Hanı

Tarihi Gümrük Hanı’nda hala sürdürülen tüm zanaatları bulabilirsiniz. Yapımı 1878 yılında tamamlanmış ve yolcu hanı olarak hizmete girmiştir. Günümüzde Antep işi nakışlar, kutnu kumaşından yapılan örtüler gibi yöresel ürünleri keşfedebilir, bahçesinde yine yöreye has fıstıklı melengiç kahvesinin tadına varabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in tam merkezinde, tepede bulunan kalenin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Burada Gaziantep’i kuş bakışı seyredebilir, içerisindeki Panorama Müzesi sayesinde Gaziantep’in tarihini öğrenebilirsiniz. İçerisinde savaş yıllarını anlatan resimler, maketler ve heykeller bulunuyor.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Her yaştan insanların ilgisini çekecek olan bu müze 1700’lü yıllardan günümüze oyuncakların evrimini görebileceğiniz bir yer. Oyuncaklar tarihi bir Antep evinde sergileniyor. 2013 yılında oyuncu Sunay Akın açılmış, yüzlerce oyuncağın sergilendiği müzeyi ziyaret etmeden dönmeyin.

Atatürk Anı Müzesi

1933 yılında Gaziantep’i ziyarete gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı bina, bugün Anı Evi olarak hizmet vermektedir. Atatürk’ün kaldığı zaman kullandığı eşyaların sergilendiği müzede Atatürk Araştırma Kitaplığı da yer alıyor.

Tüm bunların dışında Rumkale, Gaziantep Botanik Bahçesi, Kaleoğlu Mağarası, Hamam Müzesi gidilmesi gereken yerler arasında.

Gaziantep’te Yapılacak Aktiviteler

Gaziantep denilince aklımıza mis gibi kokan mutfağı keşfetmeden dönülmemeli tabii ki. Dünya’nın gastronomi şehri olan Gaziantep’te birçok eski medeniyete ait yemek çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Osmanlı, Bizans ve Hititlilere ait  300’ü aşkın yemek vardır.

Antep baklavası, çorbaları, kebapları, dolmaları ile Türkiye’nin en geniş mutfaklarından biri.

İmam Çağdaş: Tabii ki Gaziantep’e gelip de baklava yemeden dönmek olmaz. Şahinbey’de Eski Hal civarında bulunan İmam Çağdaş’ın havuç dilimi baklavası dillere destan. 1887 yılında kurulan dededen toruna geçen tarihi bir işletme.

Katmerci Zekeriya Usta: Gaziantep’in en ünlü lezzetlerinden biri olan katmeri en iyi temsil eden yerlerden biri. Tadı damağınızda kalacak, Antep’e gelmek için nedeniniz haline gelecek. Çıkmaz sokakta yer aldığı için araçla gidiyorsanız bu unsuru göz önüne almanız iyi olacaktır.

Tahmis Kahvesi: Yaklaşık 1635 yılında Tekke’ye gelir getirmesi amacıyla yapılan tahmis kahvesi otantik ve salaş mekânları seviyorsanız tam size göre. Küçük masalar ve sandalyelerde çay kahve içebilirsiniz. Zahter çayı, melengiç kahvesi ve Tahmis çerezi yöreye ait lezzetler.

Çulcuoğlu Et Lokantası: Donatılmış bir kebap sofrası veya çıtır çıtır bir lahmacun yemek istiyorsanız rotanızı bu lokantaya çevirmelisiniz. Beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacak, tıka basa doyarak döneceksiniz Gaziantep’ten.

En ünlü atıştırmalığı olan “Kahke” kandil simidine benzer ancak tarifi sır gibi saklandığı için buradan başka bir yerde bulamıyorsunuz. Ancak buradan aldığınız zaman buzdolabında 6 aya kadar tazeliğini koruduğu için size uzun bir süre yeterli gelecektir.

Tarihi yerleri gezip yedikten içtikten sonra dönmeden dostlara veya kendinize hatıra bir şeyler almadan dönmemelisiniz. El işlemeleri, bakır işlemeleri, yöresel yemeniler, danteller, Antep fıstığı, yöresel baharatlar, çeşit çeşit tatlılar götüreceğiniz en güzel hediyelikler olacaktır. Kendir tohumlu çerez, ipek pul biberi, zahter, karpuz çekirdeği hediye ederek farklı yöresel lezzetleri yakınlarınıza tattırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*