Maldivlerde Gezilecek Yerler Nelerdir

Maldivlerde Gezilecek Yerler Nelerdir?

Cennet mekân Maldivler. Gezmek için, tatil yapmak için, sadece kafa dinlemek için dahi olsa gitmekten kendinizi alıkoymak istemeyeceğiniz tek bir yer varsa o da Maldivlerdir. Yeşilliği, denizi, hayvanları, temiz havası, güzel yemekleri, muhteşem manzaraları ve mükemmel hizmetiyle yeryüzündeki kusursuzluk abidesi bir yer orası. Bir sefer gittiğinizde bir daha gitmek isteyeceksiniz.

Sonra bir daha ve bir daha. Arkası hiç kesilmeyecek bu seyahatinizin. Balayı için mükemmel bir tercih olabileceği gibi ailecek seyahat içinde uygundur. %97 Müslüman olan Maldivler, büyük bir yer ve oraya bir plan yapmadan gitmek, eksikleriyle geri dönülmüş bir seyahat ortaya çıkarır.

O yüzden Maldivlere uğramadan bir araştırma yapmak en iyisi. Peki, Maldivlerde gezilecek yerler nelerdir? Maldivleri gezmek sandığınızdan pahalı mı? Maldivlerde gezilecek yerlere nereden başlanılmalı? Maldivlerde gezilecek yerler bahsettikleri kadar güzel mi?

Kuzey Male Atolü

Cennet diyarı Maldivlerin ilk durağı Kuzey Male Atolü. Fiyat açısından pahalı olsa da sabah uyandığınızda gözlerinizin önüne serilen o manzaranın mükemmelliği her şeye bedel gibi hissettirecek size. Sessizlik, sakinlik, yeşilli ve mavilik.

Oksijeni bol temiz hava. Sürat teknesiyle 15-20 dakikalık mesafelerdeki köylere ulaşabilirsiniz. Ulaşımı zor olmayan nadir yerlerden biridir. Maldivler, tek bir kesime hitap eden tatil köylerinden oluşmaz.

Alkol kullanmayan ve helal lokma yemek isteyen kişiler içinde ekstra seçenekler sunuyorlar. Korunaklı jakuziler tesettürlü hanımlar için en iyi seçeneklerden biri. 2 kişi bir haftalık harcamanız ortalama 4000 TL olacaktır.

Seyahat etmek için en iyi zamanlar Kasım ve Nisan arası.

Cumhuriyet Meydanı

Kitap kurtları için Maldivlerdeki en iyi durak kuşkusuz Cumhuriyet Meydanı olacaktır. İçerisinde birçok sahaf ve kütüphane bulunduran meydan sakinlik açısından da tercih edilebilir. Eve geri dönerken eli boş gitmek istemeyenler içinde hediyelik eşyaları içinde Cumhuriyet Meydanı en iyi tercih. Binlerce tercihin arasından sakin bir şekilde çıkmayacaksınız. Meydan adeta hediyelik bakımından görsel bir şölene sahip. Fiyatları biraz yüksek olsa da birçok hediyelik için vereceğiniz fiyatlara değeceğine eminim.

Hukuru Miskiiy Camisi

İslamiyet’in yaygın olduğu Maldivlerde çokça cami görmeniz mümkün. Nüfusun %97 Müslüman olan Maldivler, 1656 yılında İbrahim İskender tarafından yaptırılan Hukuru Miskiiy Camisi ile de meşhur bir yer. Hukuru Miskiiy Camisinin bir diğer adı da Eski Cuma Camidir. Küçük bir cami olan bu yer fazlasıyla dikkat çekici ve süslü bir mimariye sahip. Hukuru Camii 2008 yılında UNESCO tarafından korumaya alındı. Benzersiz bir Camii örneği olarak kayıtlara geçen bu yapıt başta kendi halkı olmak buca escort üzere birçok turistin gözdesi konumuna gelmiştir.

İslamik Merkez Camii

İslamik Merkez Camii diğer bir adıyla Masjidul Sultan Mohammed Camii olarak da biliniyor. 1984 yılından itibaren ibadete açık olan bu camii Müslümanların Maldivlerdeki bir diğer gözdesi olan yerdir.

National (Ulusal) Müze

Maldivler Ulusal Günü olarak kutlanan 11 Kasım 1952 yılında hizmete açılan bu müze sanat severler için mükemmel fırsat. İçerisinde daha çok Budistler dönemine ait eserler bulunduran müze, sizlere farklı kültürlere başka bir bakış kazandırıyor.

Müze saat 09.00 ve 17.00 arası açıktır.

Giriş ücreti 8$ (60 Türk parasına tekabül ediyor.)

Tsunami Anıtı

Tsunami Anıtı Endonezya’da meydana gelen tsunami sonucu hayatını kaybeden vatandaşlar için dikilmiş olan bir anıttır. Anıtın orta kısmında hayatını kaybeden kişilerin ismi yazılıdır. Maldivler halkı için büyük bir değere sahip olan bu anıt, şehrin tüm maneviyatını hissetmenizi sağlayacak. Anıta feribotla ulaşım imkânı vardır. Feribot ücretleri kişi başı 2$ yani 14 Türk lirası tutuyor. 2,5 saat süren feribot seyahatinden sonra anıta ulaşıyorsunuz.

Mercan Adası

Maldivler, Hint Okyanusu’nda oluşmuştur. Adanın bir ucundan öteki ucuna geçmek yaklaşık 10 dakikayı buluyor. Kısa gece yürüyüşleriyle adanın tamamını gezebilirsiniz. Adada akşam üzerinden sonra hayat bitiyor. Yani yaklaşık olarak saat 6 sonrası tamamen bomboş sessiz ve sakin. Gece eğlencesinin neredeyse yok denecek kadar az olduğu bu ada, bazı alkol sınırlamalarına da sahip.

Sahilde yapabileceğiz güzel yürüyüşler, geceleyin ayın denizin üzerine yansıttığı mükemmel ışıklar size tablo gibi bir görüntü sunuyor. Adada birçok müzisyen bulunmaktadır. Gece manzarası eşsiz olan bu ada geceye aşık olan insanlar için mükemmel bir fırsat.

Mercan adalarında UNESCO tarafından korunma altında olan su altı güzelliklerini görmeden oradan ayrılmamalısınız.

Şnorkel ile dalış 35$ yani 258 TL.

Şnorkel ile dalış ve yunus gözlem turu 40$ yani 295 TL.

Denizaltı ile balina gözlem turu 100$ yani 739 TL.

Kano 10$ yani 73 TL.

Kaplumbağaları gözlem turu 60$ yani 443 TL.

Spa ve sörf kaldığınız otele göre değişiklik göstermektedir.

Medhu Ziyaaraiy

İslam Dininin M.S. 1153 yılında Maldivler‘de kabul edilmesinde en önemli etkene sahip olduğu inanılan Faslı din alimi Yusuf al Barbaree için yaptırılan bir türbedir ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*