Muhteşem Güzelliğe Sahip Yunan Adaları

Muhteşem Güzelliğe Sahip Yunan Adaları

Yunanistan, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde bulunan Türkiye’nin sınır komşusu olan bir ülkedir. Resmi ismi Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan’ın başkenti Atina ve resmi dili Yunancadır. Yunanistan denilince akla gelen ilk şey, muhteşem güzelliğe sahip ve insanı büyüleyen adalarıdır. Denizi, kumu, güneşi enfes doğa manzaraları ile Yunanistan adaları dünyada en fazla turist alan, en güzel tatil yerlerinden biri olmaktadır.

Yunanistan’ın neredeyse herkese hitap edecek adaları vardır. Örneğin bazı adalar masmavi denizi, upuzun sahili, kumu, güneşi ile ünlüyken kimi adalar da gece hayatı ile meşhurdur. Bazı adalar ise tamamıyla insanın doğa ile baş başa kalacağı yeşil renginin her tonunu barındıran, insanın kendisiyle huzur bulmasını sağlayan yapıdadır. Bundan dolayı tatil için veya gezmek için Yunanistan adalarını tercih eden kişilerin kendi ruh haline göre her tarzda ada bulması mümkündür.

Mükemmel Güzelliği İle İnsanı Cezbeden 7 Yunan Adası

Yunanistan da en çok tercih edilen, en sevilen ve doğa harikası ile insan elinin birleşiminin mükemmel sonucunu görebileceğimiz en güzel 7 adayı şöyle sıralayabiliriz;

Paros: Paros adası, Yunanistan’ın adeta mavi incisi denilebilir. Masmavi denizi, denizin kenarında boncuk gibi sıralanan beyaz evleri ile muhteşem manzaralarının birleşimi olan bu ada sakinliği, huzuru arayanların ilk durağıdır. Genellikle orta yaş insanların sık ziyaret ettiği bu ada huzurun, sakinliğin adresidir. Aynı zamanda adanın 100 kapılı kilise olarak bilinen bir kilise ve adanın en güzel manzaralarının görülebileceği bir kalesi de bulunmaktadır.

Mikonos: Mikonos adası, Yunanistan‘ın en çok ziyaret edilen ve en çok bilinen adasıdır. Arkadaşlarıyla takılmak isteyen, gece hayatını, dansları, partileri seven kişilerin ilk durağı kesinlikle Mikonos olmaktadır.

Bekârlığa veda partileri, grup eğlencelerinin sıklıkla yapıldığı bu adada, ailecek tatil yapmak isteyenler veya romantik bir tatil geçirmek isteyen

çiftler için de çeşitli oteller, bu imkanı sağlayan organizasyonlar bulunmaktadır. Bu adada gündüz ve gece ayrımı yoktur. Partiler, danslar neredeyse 24 saat canlı bir şekilde devam etmektedir. Gece hayatı dışında Mikonos adası yüzmek ve günbatımında manzaraya karşı oturmak kesinlikle yapılması gerekenlerdir. Turkuaz renkli ege denizinin sularında yüzmek, manzarasına karşı kahve içmek herkesin yapması gereken en güzel aktivitelerdendir.

Santorini: Santorini adası, kartpostallarda gördüğümüz o beyaz inci evlerin, turkuaz renkli denizin ve turuncu sarı renklerinin en güzel karışımını barındıran günbatımının olduğu en güzel adalardan biridir. Şarabıyla da ünlü olan bu ada da özellikle balayı çiftlerinin ilk tercihi arasına girmektedir.

Özellikle Oia adlı köyü Santorini’ yi özel karsiyaka escort kılan bir diğer etmendir. Oia mavi kubbeli inci gibi görünen kiliseleri, doğanın ne kadar harika olabileceğini gösteren manzaralarıyla fotoğraf tutkunlarının ilk durağı olmaktadır. Tertemiz denizi, upuzun sahilleriyle Santorini, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sakız Adası: Sakız adası Türkiye de en çok bilinen belki de Türk turistlerin en çok tercih ettiği ada olmakla ön plana çıkmaktadır. Bunun en büyük sebebi Sakız adasının Türkiye’ye olan yakınlığı ve öbür Yunan adalarına oranla daha uygun fiyatlarının daha cazip olmasıdır. Keşfedilmemiş koyları, mistik güzelliğe sahip köyleri, tarih kokan samimi sokakları ile Yunanistan’ın en güzel adalarından biri de sakız adasıdır.

Rodos Adası: Rodos adeta ortaçağa yolculuk edebileceğimiz tarihi kale içi, Apollo tapınağı gibi tarih kokan yerleri bulunduran bu adada sadece deniz, kum, güneş değil de gezmeyi, tarihi ve farklı yerleri görme arzusu bulunan kişilerin en çok tercih ettiği yer Rodos adasıdır. Aynı şekilde öbür adalarda olduğu gibi bu adada da mükemmel fotoğraflar çekmek, küçük ve her köşe başında farklı dekorasyonlar görmekte mümkündür.

Skiathos Adası: “Mamma Mia” filminin çekildi bu ada çoğu kişinin filmi izler izlemez aşık olduğu Yunanistan’ın yeşil incisi olan bu ada dik uçurumları, kalesi, kilisesi, yemyeşil ormanlarıyla huzurun adresidir. Evangelistria manastırı bulunan bu adada dini yönden değeri oldukça

fazladır. Manastırları ve kiliseleriyle kutsal ada olarak bilinen Skiathos Hristiyanların uğrak yeri olarak bilinir. Küçük bir yüzölçümüne sahip olsa da sayısız plaj ve koy seçeneği sunan adanın lezzetli yemekleriyle meşhur restoranları da insanı ayrıca cezbetmektedir.

Patmos adası: Patmos adası, Hristiyanların kutsal adası olarak bilinir. Çünkü incilin bazı bölümleri bu adada indirildiği inancı vardır. Bundan dolayı hem Ortodoks hem de Katolik cemaati için çok önemli bir adadır. Birçok manastır ve kilise bu adada bulunmaktadır. Bunun dışında dar sokakları ve bozulmamış mimarisi ile turistlerin gözde noktası olan bu ada sahil ve plajlarıyla da insanı büyülemektedir. Mavinin en güzel tonu ile birleşen bu ada Unesco evrensel miras anıtı listesine girmeyi de başarmıştır.

Yunan Adalarına Nasıl Gidilebilir?

Yunan adalarına ulaşım her geçen yıl daha da kolaylaşmakta ve ziyaret her geçen yıl daha da artmaktadır. Türkiye den Kuşadası, Çeşme gibi yerlerden feribotlarla yunan adalarına gitmek mümkünken, adalarda hava yolu ulaşımı ile gitme imkânı da sağlamıştır. Atina’dan aktarmalı olarak adalara giriş yapmak ve bütçeye kişinin zamanına uygun güzel bir tatil geçirebilmek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*