Nice Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Nice Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Nice, Güney Fransa’da ve Akdeniz sahilinde yer alan bir şehirdir. Fransa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Nice aynı zamanda Fransa’nın beşinci en büyük şehri olma özelliğini de 71.92 kilometrekarelik yüzölçümüyle barındırmaktadır. 2015 sayımına göre nüfusu 342.522’dir. Nice şehri 1971 senesinde Dünya Satranç Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.

Batısında Var Nehri, doğusunda Boron Dağı bulunan Nice; Monaco Prensliği’ne 10 kilometre İtalya sınırına 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Côte d’Azur’un bulunduğu bölge olan Alpes-Maritimes’in başkenti olan Nice dünyada jet sosyetenin gözde tatil yeri olarak bilinmektedir. Fransızlara göre ise emeklilik yeridir.

Nice’e Gidildiğinde Kesinlikle Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Fransa’nın Nice şehrine giderseniz Vieux Nice yani Eski Nice, kesinlikle gidip görmeniz gereken yerler arasındadır. Şehrin kale altındaki eski ve tarihi bölgesi olan Eski Nice, büyük şehirden ayrılmış bir yer izlenimi vermektedir. Arnavut kaldırımlı dar ve canlı sokaklarıyla, pastel tonlarından renklerle bezenmiş evleriyle, yerel restoran ve kafeleriyle, küçük meydanlarıyla bir Akdeniz kasabasını andıran Eski Nice’e bayılmamak elde değildir.

Eski Nice’te bulunan, yazın şehrin asla uyumayan yeri Cours Saleya Pazarı, rengârenk panjurlara sahip ve tatlı balkonlu evlerle çevrelenmiş bir semt pazarıdır. Şehrin kalbinin attığı yer burası desek yanlış olmayacaktır. Her salı ve pazar günleri arası dünyaca ünlü çiçek pazarının kurulduğu semt pazarına her pazartesi de Brocante ismiyle bir bit pazarı kurulmaktadır. Bu semt pazarının olmazsa olmazlarından biri tıpkı Türklerde de öldüğü gibi pazarlık yapmaktır.

Aradığınız aramadığınız milyon çeşit ürünün yanı sıra yeme-içme ürünlerinin satıldığı pazar standları günün sabah saatlerine kadar açıktır. Kurulan antika pazarı ise öğleden sonra saat 4’e kadar sürmektedir. Akşam 6’dan itibaren, yerel sanatçıların el ürünlerini satmaya başladığı Yaz Gecesi El Sanatları Pazarı adeta bir festivalin içine düşmüşsünüz gibi hissettirmektedir.

Yine Eski Nice’te bulunan Nice Kalesi, Nice şehrinin en güzel panaroma noktası desek yanlış olmayacaktır. Colline de Nice olarak anılan kale şu anda seyir tepesi olarak kullanılmaktadır. Kaleye yürüyerek ve asansörle çıkabilmeniz mümkündür. İhtiyaçlarınız için kale parkında bir kafe de bulunmaktadır.

Nice’in en ünlü ve en turistik meydanı olan Massena Meydanı da gidilmesi gereken yerler arasındadır. Sokak sanatçılarının sürekli canlı performanslar sergilediği bu meydana, tramvay durağı da olduğu için, ulaşımı oldukça kolaydır.

Upuzun sahil şeridi boyunca palmiye ağaçlarının eksik olmadığı yol Promanade des Anglais de gidilmesi gereken yerler arasındadır. Türkçesi İngiliz Gezinti Yolu’dur. Bunun sebebi 1820 senesinde kışı burada geçirmeye gelen İngilizler tarafından yapılmış 7 kilometre uzunluğunda bir yol olmasıdır. Halk plajlarında Nice’in azur mavisi suyunun ücyol escort keyfini çıkarabilmeni de mümkündür. Eşyalarınızı alıp yolun paralelindeki çakıllı sahilde günü batırma fikri de harika olacaktır.

Promenades des Anlais’de bulunan, 1920’lerden kalma, en zarif ve en görkemli yapı olan 5 yıldızlı tarihi Negresco Oteli’nde konaklamasanız bile kafesinde zaman geçirebilmeniz mümkündür. Lezzetli Nice atıştırmalıklarınızı bulabileceğiniz bu yerde fiyatlar da uçuk değildir.

Son olarak MAMAC, Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne gidip gezmeniz yapılabilecek güzel etkinliklerden biri olacaktır. 60’lar sonrası modern Amerika ve Avrupa sanatına adanmış olan müze, merkezde Theatre National’in hemen yanında yer almaktadır.

Nice’e Gidildiğinde Mutlaka Yapılması Gereken Aktiviteler

Nice’e gelmişken, şehre özgü atıştırmalık socca yemeden dönmek yazık olacaktır. İtalyanların mayalanmamış nohut unu ile yapılan ekmeğinin lezzet ikisi desek yanlış olmayacaktır.

Nice’in azur mavisi denizine girmeden dönülür mü? Promenade des Anglais yolu boyunda sıralanmış olan özel sahil işletmelerinden birini seçip şehrin göbeğinde deniz keyfi yapabilmeniz mümkündür. Özel sahil işletmeleri hizmetlerinde şezlong, şemsiye, denize girerken eşyaların bırakılabileceği kilitli dolap gibi şeyler bulunmaktadır, fiyatları ise 8-10 Euro civarındadır. Ekstradan yediğiniz içtiğiniz bir şey olursa bunları da ödüyorsunuz. Nice sahiline gittiğinizde içeceğinizi alıp şezlongunuza yerleşmek ve gün boyu denizin keyfini çıkardıktan sonra güneşi de şezlongunuzda batırmak muazzam bir fikir olacaktır.

Son etkinlik önerisi olarak dünyanın en büyük sokak festivallerinden biri olan Nice Karnavalı’na gitmektir. Nice sokaklarında sabaha kadar devam eden partiler, şaşalı karnaval alayları Şubat ayında gerçekleşmekte ve iki hafta sürmektedir. Karnavalı özetlemek gerekirse içinde kendi geleneksel ritüellerini barındıran görsel ve işitsel bir şölendir.

Karnaval Nice’te 1294 yılında yapılmaya başlanmış, resmi bir etkinlik haline gelmesi ise 1873 senesini bulmuştur. Karnavaldaki geçit alayları şehrin belirli noktalarından yürüyerek başlayıp Massena Meydanı’na kadar devam etmektedir. Nice Karnavalı’nda her sene yepyeni karnaval temaları belirlenmektedir. Karnavalda yapılan geleneklerden en sevileni yüz bin çiçekle yapılan çiçek savaşıdır. Karnaval boyunca iki günde bir yapılan çiçek savaşlarına katılım için bilet almanız gerekmektedir.

Nice Karnavalı’nın açılışında birçok havai fişek patlatılmaktadır. Karnaval Kraliçesi seçimleri için oylamalar yapılmakta ve Nice şehrinin geleneksel atıştırmalıkları olan soccalar tüketilmektedir. Havanın kaç derece olduğuna bakılmayıp kısa süreliğine denize girmek de karnavalın sevilen etkinliklerinden biridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*