Ordu’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Gezi Rehberi

Ordu’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Gezi Rehberi

Türkiye’nin otuzuncu en kabalık şehri olan ordu Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde yer alır. Kişiye gidip gördüğünde huzur veren havası ve doğası ile oldukça güzel bir şehirdir. Yılın her mevsiminde farklı güzellikleri ile muhteşem manzara görüntüleri sunan Ordu yemekleri açısından oldukça güzel bir şehir.

Muhteşem yeşil ağaçları ve çimlerinde yeşilin her tonu ile tanışırsınız. Türkiye’nin otuzuncu kalabalık şehri desek bile Ordu’nun havası oldukça temizdir. Ordu’da hem doğanın hem de denizin tadını çıkarabileceğiniz birçok yer mevcut. Sadece doğa ve deniz değil gezilecek birçok tarihi yer de var.

Ayrıca yerli halkı da şehirlerine gelen her insana kucak açıp çok samimi bir şekilde davranıyor. Eğer Karadeniz’de bir yere gidip gezip görmek istiyorsanız mutlaka Ordu’ya gidin. Biz de olurda gidersiniz ya da gidecekseniz diye sizlere Ordu’da gezilebileceğiniz bazı yerleri listeledik.

Ordu Gezilecek Yerler Listesi

  • Taşbaşı Kilisesi,
  • Boztepe,
  • Paşaoğlu Konağı,
  • Bolaman Kalesi,
  • Yason Burnu,
  • Perşembe Yaylası,
  • Ulugöl,
  • Çambaşı Yaylası,
  • Çiseli Şelalesi gezebileceğiniz yerlerdir. Şimdi gelin bu yerlerin özelliklerinden bahsedelim.

Taşbaşı Kilisesi:

1853 yılında Rum Ortodoks Hıristiyanlarının cemaati tarafından yapılmıştır. Oldukça eski ve tarihi olan bu kilise kişiyi çok güzel bir tarihi dokuyla karşılıyor. Taşbaşı Kilisesi’nin kubbesi hariç her duvarı kesme taşlar ile yapılmıştır. Ayrıca kilisenin tarzı doğudan batıya dikdörtgendir. Şu an arkeoloji müzesi olarak ziyaretçilere açık olan bu kiliseye Ordu’yu gezerken mutlaka uğramalısınız.

Boztepe:

Ordu’nun muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seren bu tepe denizden 530 metre yüksektedir. Eğer Ordu’ya gelirseniz ilk olarak buraya gelin bile diyebiliriz. Çünkü manzarası gerçekten insana huzur verir. Buraya hem kara yolu hem de teleferik ile gelebilirsiniz. Ama bence teleferik ile gelip Ordu’nun muhteşem manzarasını izlemeniz gerekiyor.

Boztepe’de yiyip içip güzel vakit geçirmenize yardımcı olacak restoranlar ve cafeler bulunuyor.  Yamaç paraşütüne meraklıysanız Boztepe oldukça uygun bir yer. Ayrıca sevdiklerinize Boztepe’de Ordu’dan hatıra olması için hediyelik eşya satan dükkânlarda bulunuyor. Kesinlikle Ordu’ya gelirseniz burayı görmeniz gerekiyor.

Paşaoğlu Konağı:

Ordu’nun merkezine bulunan bu konak 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Konağın ahşapların ve duvarlarının görüntüsü oldukça güzeldir. Paşaoğlu Konağı üç kattan oluşur ve her katında birbirinden farklı işlemeler vardır. Bu da insanı oldukça etkiler. Halfa içi her gün gelebileceğiniz bu konak şu an Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor.

Bu durum gittiğiniz zaman şaşkınlık verebilir çünkü girdiğinizde ilk kat müze idaresi olarak kullanılıyor. Birçok ziyaretçi bu durumdan şikâyetçi ama 1. katta silah ve giysi gibi tarihi parçalar 2. katta ise mutfak ve oda bölümleri bulunuyor.

Sizlere bu konağı görmenizi öneririz çünkü gidip gördüğünüzde pişman olmazsınız. Fakat müze gezmek değil de daha çok doğayla iç içe olmak istiyorsanız bu konağa uğramayın.

Bolaman Kalesi:

Bu yer de kesinlikle Ordu’ya geldiğiniz zaman görmeniz gereken bir yerdir. Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi’nin Pontus Rum İmparatorluğu tarafından yapıldığı düşünülüyor. Bu kale iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm, gözetleme bölümü iken ikinci bölüm, karakol kıyafeti yapmak için yapılmıştır. Bu Bolaman Kalesi Ordu’nun tarihi yapısını yansıtmaktadır. Gerek yerli gerekse bazen yabancı turistler tarafından sık ziyaret edilir.

Yason Burnu:

Burası Ordu’da Boztepe gibi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yason Burnu hem arkeolojik bir yer hem de bir sit alanıdır. Ayrıca Yason Burnu yarımada şekline sahiptir, insana hem yeşilin hem de mavinin en güzel tonlarını gösterir.

Yason Burnu’nda bir adet kilise mevcuttur. Bu kiliseden ötürü yıl içinde yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi görür. Yason Burnu’na gelip ister güneşin doğuşu ister batışını izleyebilirsiniz. Yason Burnu size oldukça güzel bir manzara ile huzur verecektir.

Ayrıca kim ile gelirseniz gelin Yason Burnu’nda yeme içme imkânı veren restoran ve cafeler vardır. Bunların yanı sıra Yason Burnu’nda piknik yapabileceğiniz alanlarda mevcuttu. Yason Burnu keyifli uzun saatler geçirmek için oldukça ideal bir yerdir.

Perşembe Yaylası:

Sanırım Ordu’ya gitmeyen bile Perşembe Yaylası’nın ismini duymuşsunuzdur. Perşembe Yaylası’nda ister piknik ister yamaç paraşütü ve safari yapın. Perşembe Yaylası’nda emin olun çok güzel vakit geçireceksinizdir. Ayrıca Perşembe Yaylası’nda yürüyüş alanları ve mesire alanı da bulunmaktadır.

Ulugöl:

Ulugöl Ordu’nun muhteşem krater gölüdür. Ulugöl sizlere hem yeşil hem de mavini en güzel tonlarını sunar. Gölün çevresi boş değildir. Gürgen ağaçları ve meşe ağaçları gölün etrafını çevreler. Ulugöl size birçok olanak sunuyor. Bunlar; yürüyüş alanları, piknik ve kamp yerleri hatta geceyi geçirmeniz için ağaçtan yapılmış evler bulunuyor. Yani Ulugöl’de sessiz ve sakin, huzur dolu saatler geçireceğiniz birçok imkân var. Ordu’ya gelirseniz kesinlikle Ulugöl’e gelmelisiniz.

Çambaşı Yaylası:

Sularının şifalı olduğu kişiye iyi geldiği söylenilen Çambaşı Yaylası Türkiye’nin önemli yaylalarından birisidir. Yayla sizi doğal güzelliğine adeta kendisine büyüler.  Çambaşı Yaylası’nda kalabileceğiz yerler mevcuttur. Piknik yapmak için uygun yer ve restoranlar da bulunur.

Çiseli Şelalesi:

Ordu’nun en çok ziyaretçi alan yeri Çiseli Şelalesidir. Çiseli Şelalesi merkeze çok yakındır fakat yolları oldukça virajlıdır. Şelalenin etrafında ladin ve çam ağaçları bulunmaktadır. Ordu’ya gelirseniz burayı da görmenizi tavsiye ederim çünkü şelalenin göletin de serinleyebilir hem de piknik alanında piknik yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*