Roma’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler Nelerdir

Roma’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler Nelerdir?

Roma, mimari yapısı ve kültürü ile insanların en uğrak yerlerinden birisidir. İtalya’nın başkenti olan, Roma yirmi sekiz yüzyıllık bir tarihi içinde barındırmaktadır. Ünü ile meşhur Seven Hills ve Vatikan da Roma dahilindedir.

Roma İmparatorluğu’nun kurulduğu Lazio bölgesinde varlığını halen sürdürmektedir. Binlerce yıl boyunca kültür, din ve ekonominin devi olan Roma’nın nüfusu oldukça kalabalıktır. Antik dönemlerden günümüze kadar tarihi getiren bu kent, dünyadaki insanların ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Roma’da Nerede Kalınır?

Binlerce yıllık tarihi ile insanları kendisine çekene Roma’da konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Birçok turistin kenti ziyareti sebebi ile oteller birbirleri ile bir yarış içerisindedirler. Bu yarış en çok ziyaretçilerin işine yaramaktadır. Bu yarış sebebi ile Roma’da konaklamak her bütçeye uygunluk sağlamaktadır.

Lüks, orta ve düşük bütçeli konaklama imkânları olan Roma kentinde fiyatlar turist yoğunluğuna göre devamlı olarak değişmektedir. Kentin içini gezerken araç kiralamak yerine bisiklet, motor kiralamak en mantıklı seçenekler arasındadır. Şehri yürüyerek veya bisiklet ile gezmek, her sokağın keyfini çıkarmak anlamına gelir.

Roma, bölgelere ayrılmaktadır. Gezilecek yerlerin rotası belirlenip ona uygun konaklama yerlerinde kalınması tavsiye edilmektedir. Roma’da konaklama bölgeleri şunlardır;

  • Trevi
  • Merkez İstasyon
  • Pantheon
  • Via Veneto
  • Rione Monti (Colloseum)
  • Spagna
  • Celio

Bölgelerin Özellikleri Nelerdir?

Trevi: Roma’nın ünlü Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenlerinin bulunduğu bölgedir. Birden fazla bütçeye uygun otellere ev sahipliği yapmaktadır. Şehri gezmek adına konaklanabilecek en uygun yerlerden bir tanesidir. Ulaşım, kafe ve restoran açısından zengin olan Trevi, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden bir tanesidir.

Merkez İstasyon: Roma’da ulaşımın kalbidir. Merkez İstasyon, Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, Pantheon ve İspanyol Merdinlerine yürüyerek ulaşım imkânı sunmaktadır. Gidilecek yerlere yürüyerek veya tramvay ve otobüsleri kullanarak gitmek mümkündür. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Turistlerin en çok tercih ettikleri Sakarya escort konaklama lokasyonlarından bir tanesidir.

Pantheon: Antik Roma’nın önemli yapılarından biri olan Pantheon, ‘’Tanrıların Tapınağı’’ anlamına gelir. Günümüzde bölgenin adı olarak gelmiştir. Tarihi dokunun olduğu bölgede konaklamak isteyenler için vazgeçilmezler arasında yer alır. Turistlerin ve gezginlerin konaklamak için en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alır.

Via Veneto: Roma’nın merkez bölgelerinden birisidir. Tarihi içinde barındıran bölgede birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Merkez bölge olması sebebi ile ulaşım imkânları oldukça fazladır.

Rione Monti: Roma’nın Colloseum Bölgesidir. Ünü çok fazla bilinen Kolezyum, turistlerin tercih listelerinin en başlarında yer almaktadır. Tarihi doku içinde konaklamak isteyenler için tavsiye edilen konaklama yerlerinden bir tanesidir.

Spagna: Gezginlerin ve turistlerin konaklamak için en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Alışveriş yapmayı sevenler, farklı lezzetlerin tadına bakmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Ulaşım bakımından oldukça rahat bir bölgedir. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur.

Celio: Colloseum ve Forum’un arkasında kalan bölge ulaşım ve konaklama için oldukça elverişli bir yerdir. Gezilmesi gereken yerlere merkeze yakın olmasından dolayı ulaşım imkânı bulunmaktadır. Eğlence mekânları, yerel pazar yeri ve restoranları ile bilinen bir bölgedir. Her bütçeye uygun konaklama sağlamaktadır.

Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Kolezyum: Roma’nın en gözde yapıtlarından biri olan Colloseum, gladyatör savaşlarının yapıldığı ünlü arenalardan bir tanesidir. İ.S. 72 yıllarında yapılmıştır. Görkemli yapısı ile tarihe tanıklık etmenizi sağlayacaktır.

Pantheon: Tanrıların Tapınağı olarak tarihe adını yazdırmış olan tapınak, görkemli yapısı ile ziyaretçileri kendine çekmektedir. Antik Roma döneminde yapılmış olan bu tapınak o dönemlerin en önemli tapınaklarından bir tanesidir. İmparator Hadrian tarafından yaptırılmış olan tapınak 118-125 yılları arasında inşa edilmiştir.

Trevi (Aşk) Çeşmesi: 1732-52 yılları arasında Papa 12. Clement tarafından yaptırılmıştır. Trevi Çeşmesini yapan sanatçı Nicola Salvi’dir. Romantik bir çeşme olan Aşk Çeşmesi’nde çiftler çeşmeye para atarak dilek dilemektedirler. Nicola Salvi’nin görülmeye değer birden fazla eserini barındırmaktadır.

Roma Forumu: Roma Kenti’nin üç büyük eserleri arasında yer alır. Roma İmparatorluğu’nun başladığı bu forumda birden fazla anıt, yönetim yapıları ve dini merkezler bulunmaktadır.

Navona Meydanı: Sanatçı Bernini’nin önemli eserlerinin yer aldığı meydanda daha önceden bir stadyum yükselmekteydi. Fakat Papa 10. İnnocent’in isteği ile yıkılıp geride bazı eserler kalmaktadır. Şehir yaşantısının gözlemlenebildiği eserlerle dolu dinlenmek için en uygun yerlerden bir tanesidir.

Aziz Petrus Bazilikası: Vatikan’nın içinde ünlü Rönesans döneminin sanatçıları olan Michelangelo ve Raphael’in günümüze ulaşan eserlerini görme fırsatı için mükemmel bir yerdir. Tarihi yapının başlangıcı dördüncü yüzyıla dayanmaktadır.

İspanyol Merdivenleri: Roma’nın gözde yerlerinden bir tanesidir. Ünlü İspanyol Merdivenlerinde fotoğraf çekilmek, şehrin manzarasını izlemek muhteşem bir şeydir. 1723-26 yılları arasında yapılmıştır.

Vatikan Müzeleri: Müzeler içerisinde Antik Yunandan kalma eserler, Etrüsk’lerden kalma eserler ve Sistina Şapeli bulunmaktadır. Michelangelo’nun ünlü eseri ‘’Adem’in Yaratılışı’’ Sistina Şapelinin içerisindedir.

Santa Maria Bazilikası: Bu yer eski Pagan tapınağının üzerine beşinci yüzyıllarda inşa edilmiştir. Eserlerin birbiri ile harmanlanması üzerine güzel bir uyum yakalanmıştır. Görülmesi gereken tarihi eserlerin bulunduğu bir dini yapıdır.

Kapitolin Müzesi: Dünyadaki ilk açılan müzedir. Rönesans döneminin önemli sanatçılarından bir tanesi olan Michelangelo tarafından yapılmış olan binada, orta çağdan ve günümüzde var olan önemli eserler sergilenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*